Piątek, 17 stycznia 2020

imieniny: Antoniego, Jana, Sabiniana

RSS

Kieca łowi radnych? Koalicja już tylko z minimalną przewagą

12.04.2019 07:00 | 40 komentarzy | mak

Radna Grażyna Pietyra odeszła z rządzącej w radzie miasta koalicji rządzącej i dołączyła do opozycji.

Kieca łowi radnych? Koalicja już tylko z minimalną przewagą
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tuż po wyborach samorządowych dwunastu wodzisławskich radnych z pięciu ugrupowań podpisało umowę koalicyjną. Tym samym ugrupowanie Nasz Wodzisław, z którego startował prezydent Mieczysław Kieca, trafiło do opozycji. O podziale świadczą nie tylko przynależności do poszczególnych ugrupowań, ale też miejsca zajmowane przez radnych przy stole w sali obrad wodzisławskiego urzędu miasta. Otóż w czasie sesji radni koalicji umownie zasiadają po jednej stronie stołu, a radni opozycji - po drugiej.

W czasie ostatniej sesji rady miasta trudno było nie zauważyć, że radna Grażyna Pietyra - dotychczas radna koalicji, zmieniła miejsce przy stole. Usiadła obok radnych opozycji. Sygnał był czytelny. - Nic nie dzieje się bez przyczyny, moi koledzy wiedzą to doskonale - skomentowała krótko i enigmantycznie sytuację radna Grażyna Pietyra.

Tym samym koalicja ma teraz 11 szabel. W 21-osobowej radzie miasta. Przewaga stopniała. Tak naprawdę wystarczy, że jeszcze jedna osoba zmieni zdanie i wtedy to ugrupowanie prezydenta zdobędzie większość.

Przewodniczący rady miasta Dezyderiusz Szwagrzak mówi, że radna Grażyna Pietyra nie rozmawiała z nim na temat swojego przejścia. - Dlatego tak naprawdę trudno mi odnieść się do tej sytuacji, ponieważ pani radna nie informowała nas o swoim zamiarze zmiany miejsca - powiedział nam tuż po sesji przewodniczący. - Myślę, że dopiero kwestia rozmowy z panią radną pozwoli wyjaśnić tę kwestię - mówi. Dezyderiusz Szwagrzak dodaje, że dotarły do niego informacje, że prezydent Mieczysław Kieca prowadził rozmowy z niektórymi radnymi odnośnie kształtu koalicji i opozycji. - Wiem, że były takie rozmowy z niektórymi radnymi. Może pani radna Grażyna Pietyra zmieniła swój punkt widzenia, może dała się przekonać - zastanawia się. A co w takim razie z pozostałą jedenastką radnych koalicji? - Widać po głosowaniach na sesji - odpowiada przewodniczący, dając tym samym do zrozumienia, że 11-stka się trzyma.

Prezydent Mieczysław Kieca podkreśla, że rozmawia "z każdym, kto chce rozmawiać". I że w dalszym ciągu deklaruje chęć współpracy z każdym z członków rady miasta.

(mak)

Ludzie:

Grażyna Pietyra

Grażyna Pietyra

Radna Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Magdalena Kusy

Magdalena Kusy

Radna Miasta Racibórz

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty