Czwartek, 15 kwietnia 2021

imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida

RSS

Kultura

Światło nie jest potrzebne - Jastrzębska Szkoły Fotografii Dokumentalnej

07.04.2019 22:31 | 0 komentarzy | (q)

Metody pracy nad projektami długoterminowymi, narracje fotograficzne, wybór technologii i w końcu najważniejsze: pytania, które trzeba sobie postawić i na które trzeba znaleźć odpowiedzi. A wszystko to w kontekście przewrotnej teorii, iż światło nie jest do tego w ogóle potrzebne.

Światło nie jest potrzebne - Jastrzębska Szkoły Fotografii Dokumentalnej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To tylko niektóre z zagadnień, jakie postawili przed uczestnikami I edycji Jastrzębskiej Szkoły Fotografii Dokumentalnej znakomici dokumentaliści Pix.house: Mariusz Forecki i Michał Sita, którzy poprowadzili pierwsze spotkanie.

Ten rodzaj fotografii zwraca uwagę na pewne problemy czy zagadnienia, które zostają przedstawione w sposób wizualny innym odbiorcom. Fotografia dokumentalna odkrywa miejsca, ludzi i historie, które często są nieznane, ukryte, zakazane lub trudne do zobaczenia. Na warsztatach uczestnicy będą mieli okazję nie tylko do pracy nad fotograficznym projektem długoterminowym, ale przede wszystkim do wyjścia ze swoich stref komfortu po to, aby łamiąc schematy stworzyć ciekawe czy poruszające opowieści. To będzie wymagało dużego zaangażowania, umiejętności i wyrobienia w sobie wrażliwości na otaczający nas świat. Wymogiem koniecznym jest wyjście ze świata niebieskiego i żywy kontakt z drugim człowiekiem. Inaczej historii nie da się zarejestrować i opowiedzieć innym.

Warsztaty w ramach JSFD są także doskonałą okazją do zapoznania się z bogatą kolekcją książek fotograficznych eksplorujących intymne sposoby budowania fotograficznych narracji.

Jastrzębska Szkoły Fotografii Dokumentalnej organizowana jest przez Stowarzyszenie Jastrzębski Klub Fotograficzny „Niezależni” we współpracy i pod patronatem Pix.house z Poznania. Szkoła jest również współfinansowana z budżetu miasta Jastrzębie-Zdrój pod patronatem Prezydent Miasta Anny Hetman.

Kolejne spotkanie z Jastrzębską Szkołą Fotografii Dokumentalnej już w maju.

Aneta Czarnocka-Kanik | SJKF „Niezależni”