Sobota, 11 lipca 2020

imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta

RSS

Kultura

Tragedia w czarnej budzie. Maszyna urwała rękę robotnikowi Koniecznemu

07.04.2019 07:00 | 0 komentarzy | żet

Fatalna sytuacja gospodarcza Niemiec, makabryczny wypadek w „czarnej budzie” na raciborskiej Płoni, krwawy zatarg w Nędzy, czy... instrukcja obsługi amerykańskiej słoniny – to tylko część artykułów, które ukazały się w „Nowinach Raciborskich” równo sto lat temu.

Tragedia w czarnej budzie. Maszyna urwała rękę robotnikowi Koniecznemu
zdjęcie poglądowe, dietdoctor.com
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas
Racibórz • piątek 4 kwietnia 1919 r.

Socyalistyczna wolność

Niemcy wysyłają protest za protestem przeciw odłączeniu dzielnic polskich od Prus – natomiast Polakom wolność słowa na zebraniach wzbroniona, aresztowania na porządku dziennym – taką wolnością obdarzyli nas po rewolucyi socyaliści. Pierwsi nauczyciele socyalizmu Marx, Bebel, Liebknecht w grobie chyba przewrócić się muszą, widząc, jak ich uczniowie, dostawszy się do rządów, wolność pojmują.

Na targu w Raciborzu...

Racibórz. Gdy pewna kobiecina udała się z tłustym kogutem na targ, zatrzymał ją jakiś mężczyzna ubrany po wojskowemu, pytając się jej, co żąda za koguta. Gdy kobieta chciała 35 marek, dał jej tylko 10 marek, przyczem się jeszcze odgrażał, że jej nic nie da, gdyby jej się ta cena wydawała za niską. Zabrawszy koguta, żołnierz poszedł sobie kilka kroków dalej i sprzedał go za 45 marek, poczem znikł niepoznany.

Jubileusz gimnazyum

Racibórz. Gimnazyum tutejsze obchodzi pod koniec maja i na początku czerwca br. 100–letni jubileusz istnienia. Wiadomo, że zostało ono założone i pomieszczone w byłym klasztorem PP. Dominikanek po zniesieniu zakonów przez rząd pruski*.

* Działalność dydaktyczna w tym miejscu jest prowadzona do dziś – spadkobiercą tradycji dawnego Królewskiego Ewangelickiego Gimnazjum jest Zespół Szkół Ekonomicznych.


Racibórz • poniedziałek 7 kwietnia 1919 r.

Nie wiedzą, co czynią!

W ostatnim czasie pojawiają się w tutejszych gazetach niemieckich głosy rzekomo rodowitych polskich Górnoślązaków: „My nie chcemy do Polski należeć”. Świadczą one o głupocie i ciemnocie tych, którzy takie bezmyślne zdanie głoszą. Ale źródło ich (...) znajduje się tam, gdzie rodzi się wszystko zło, skierowane przeciw Polsce lub przeciw Polakom.

Swego czasu występowali przeciw nam Rusini z rozmaitymi zarzutami, a Niemcy prędko te ich oskarżenia wyzyskiwali przeciwko nam i wykazało się ostatecznie, że Rusini byli opłacani przez rząd niemiecki. Teraz ciż sami Rusini jako hajdamacy ukraińscy rabują, palą i niszczą wszystko co polskie, a kto nimi dowodzi? Niemieccy i austryaccy oficerowie (...)

Jak postępować z amerykańską słoniną?

Amerykańskie mięsa i tłuszcze może już niezadługo i do nas dojdą. O jakości tego towaru donoszą: smalec amerykański, który częściowo przez wyduszanie surowego tłuszczu, częściowo przez wytapianie się wyrabia, jest prawie bez smaku, staje się jednakowoż przez odpowiednie przyrządzenie (używając cebuli i korzeni) bardzo smacznym. Amerykańska słonina jest niewędzona, w soli i saletrze konserwowana. Poleca się słoninę obmyć ,a potem uwędzić, o ile jej kto więcej na raz dostanie. Mięso wieprzowe wysyła się z Ameryki solone w beczkach; jest bardzo smaczne. Wyśmienite jest mięso suszone, wołowe, które w długich wąskich pasach suszono.

Kasa chorych w tarapatach

Racibórz. Ogólna miejscowa kasa chorych miała w roku ubiegłym niepowodzenia znacznie. Majątek kasy zmniejszył się ze 170 000 na 131 000 marek. Podobno liczne zachorowania na chorobę hiszpańską spowodowały zwiększenie nadzwyczajne wydatków.

Żeby druk nie brudził

Racibórz. Pogłoski chodzą po mieście, że Niemcy (...) zakładają tu jakieś pisemko „Schwarze Adler” – w przeciwieństwie do polskiego „Weisse Adler”, który niestety został zawieszony. Jeżeli te pogłoski polegają na prawdzie, to mamy do pp. Niemców tylko jedno życzenie: Aby tego „Schwarze Adlera” przynajmniej jaką trwałą farbą pomalowali, aby, gdy go w świat puszczą, zbytnio nie brudził i nie smolił.

Mord w Pszowie

Pszów w Rybnickiem. Syn głównego nauczyciela tutejszego, Erych Hoheisel, który służy w „grenschutzu”, został zastrzelony trzema wystrzałami, gdy wracał z jakiejś zabawy razem z pewną panią.

Podatki mocno w górę

Rybnik. Podatki miejskie będą tu tego roku prawdopodobnie o 50 procent wyższe. Magistrat twierdzi, że wydatki zwiększyły się bardzo.