Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czytelnik: Czy o to chodziło projektantowi aby ludzie chodzili po torach?

Do redakcji Nowin zgłosił się Dariusz Niżyniec. Poinformował o problemie z ograniczeniem dojścia do peronów w Kuźni Raciborskiej. Do sprawy odniosła się rzeczniczka Polskich Kolei Państwowych.

Czytelnik: Czy o to chodziło projektantowi aby ludzie chodzili po torach?
Dariusz Niżyniec mówi, że zagrodzenie peronu od ulic Gliwickiej i Topolowej ogranicza dostępność infrastruktury. Użytkownicy, aby dostać się na drugą stronę, muszą obejść budynek dworca, albo... przejść przez tory.

Zmiany na złe?

Czytelnik Nowin wskazał na problem, który pojawił się po zmodernizowaniu kilka miesięcy temu stacji w Kuźni Raciborskiej. Chodzi o zagrodzenie końca peronu nr 1 od strony Nędzy. Kiedyś dojście od ulic Gliwickiej i Topolowej wiodło chodnikiem wzdłuż torów, przez mostek nad rzeką i bezproblemowo można było wejść na peron. Obecnie, aby z tego chodnika dostać się na peron nr 2, trzeba obejść budynek dworca na około. Następnie dopiero udać się do schodów i kładką przejść na drugą stronę. – Efekt jest taki. Ludzie, idąc od ulic Topolowej i Gliwickiej na pociąg do Raciborza, przed peronami wchodzą na tory i z torów na peron nr 2 – wskazuje czytelnik. – Kto będzie chodził dookoła? Oczywiście chodzenie po torach jest niedozwolone i niebezpieczne. Czy o to chodziło projektantowi, aby ludzie chodzili po torach? – pyta za pośrednictwem Nowin rybniczanin Dariusz Niżyniec. Sprawą zainteresował się dlatego, że niedaleko mieszka jego siostra oraz kolega, którzy często korzystają z kuźniańskiej stacji kolejowej.

Przejścia, którego dla użytkowników nigdy nie było

O komentarz do problemu zwróciliśmy się do Polskich Kolei Państwowych. – Przejście przy kładce na stacji Kuźnia Raciborska funkcjonowało jako przejście służbowe i było przeznaczone wyłącznie dla pracowników stacji – wyjaśnia Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Podczas modernizacji zadecydowano jednak o jego likwidacji. Rzeczniczka zauważa, że w ramach przebudowy stacji wyremontowano kładkę łącząca perony z budynkiem dworca. Powstały też pochylnie ułatwiające korzystanie ze stacji osobom o ograniczonej mobilności, poprawiono dojścia i oznakowanie.

Katarzyna Głowacka przypomina: bezpieczne przechodzenie przez tory może odbywać się tylko w wyznaczonych i oznakowanych do tego celu miejscach. – Przechodzenie przez tory w miejscach niedozwolonych jest bardzo niebezpieczne i może doprowadzić do tragedii – podkreśla rzeczniczka.

Co zmieniono?

Stacja Kuźnia Raciborska została wyremontowana w ramach inwestycji pn.: „Prace na linii kolejowej E–59 na odcinku Kędzierzyn Koźle – Chałupki (granica Państwa)”, wartej ponad 296 mln zł. Pasażerowie mają do dyspozycji odnowione perony z wiatami, nowym oświetleniem, systemem oznakowania oraz nagłośnieniem. Perony zostały podwyższone, co znacznie ma ułatwiać wsiadanie i wysiadanie z pociągów oraz są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

(mad)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].