Sobota, 25 maja 2019

imieniny: Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny

RSS

Miała być kasa na rozwój firmy, a jest problem...

04.04.2019 13:00 | 5 komentarzy | mad

Młody przedsiębiorca z Radlina pod koniec ubiegłegu roku zlecił prowadzenie księgowości raciborskiemu biuru rachunkowemu. Miał tam również uzyskać pomoc przy otrzymaniu dotacji na rozwój swojej działalności. Niestety coś poszło nie tak. Właścicielka firmy przestała odbierać jego telefony i odpisywać na maile, „ulotniła” się z dotychczasowej siedziby. Okazuje się, że w podobnej sytuacji jest więcej firm. Co grosza, docierają do naszej redakcji informacje, że biuro nadal działa jednak w nowej lokalizacji.

Miała być kasa na rozwój firmy, a jest problem...
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Członek Raciborskiej Izby Gospodarczej

Okazuje się, że biuro rachunkowe jest członkiem Raciborskiej Izby Gospodarczej. Czyli organizacji zrzeszającej przedsiębiorstwa i osoby prowadzące działalność gospodarczą. Izba reprezentuje jednostki wobec władz samorządowych, urzędów i instytucji. Członkostwo w takim miejscu kojarzy się raczej z firmami stosującymi zasady etyki działalności gospodarczej.

W RIG-u o całej sprawie słyszeli, jednak myślano, że to tylko „pogłoski”. Od prezesa Zarządu Tadeusza Ekierta dowiadujemy się, że wykreślić firmy z listy członków nie można jak na razie. Ponieważ „jeszcze nikt nie wykazał, że biuro rachunkowe działa wbrew zasadom prawa”.

Czynności wyjaśniające

Raciborska policja prowadzi postępowanie w sprawie feralnego biura. - Informuję, że policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej raciborskiej komendy prowadzą czynności sprawdzające, których celem jest sprawdzenie podejrzenia czy doszło do popełnienia przestępstwa – potwierdza złożenie zawiadomień rzecznik prasowy kom. Mirosław Szymański.

- Zawiadomienie wpłynęło do Komisariatu Policji w Radlinie 1 marca, ale całość materiałów została niezwłocznie przesłana do KPP Racibórz zgodnie z właściwością miejscową – poinformowała nas z kolei kom. Marta Pydych, z wodzisławskiego komisariatu.

Przy realizacji tematu kilka osób poinformowało nas nieoficjalnie, że opisywane biuro rachunkowe ma siedzibę w nowym miejscu, dalej od rynku, jednak nadal w centrum. Właścicielka podobno widywana jest tam czasami, rzadko odsłania rolety. Próbowaliśmy to potwierdzić, skontaktowaliśmy się z zarządcą budynku. Po przedstawieniu sprawy i zapytaniu, czy biuro faktycznie tam funkcjonuje, a co za tym idzie, kolejne firmy mogą ucierpieć w taki sam sposób, usłyszeliśmy, że takie informacje nie są udzielane przez telefon, po zaproponowaniu spotkania również usłyszeliśmy odmowę. Zauważono, że to „prywatna sprawa”.

Próba kontaktu

Już na początku realizowania tematu próbowaliśmy skontaktować się z właścicielką biura rachunkowego. Dzwoniliśmy, wysłaliśmy SMS, prośbę o kontakt skierowaliśmy także na trzy skrzynki mailowe. Odwiedziliśmy również jej siedzibę przy ulicy Fryderyka Chopina oraz tą, w której prawdopodobnie obecnie przebywa. Niestety, wszystkie próby kontaktu zakończyły się niepowodzeniem.

Dawid Machecki

Ludzie:

Michał Fita

Michał Fita

Wiceprezydent miasta Racibórz