środa, 22 maja 2019

imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy

RSS

Łęgonie nie dla wędkarzy

06.04.2019 19:00 | 3 komentarze | art

Od lat dbali o zbiorniki. Teraz musieli się z nich wynieść, bo przegrali przetarg na ich dzierżawę.

Łęgonie nie dla wędkarzy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wędkarze z koła nr 126 w Odrze od 2000 r. dzierżawili zbiorniki Łęgoń I i Łęgoń II w Odrze i Bluszczowie. W sumie prawie 20 hektarów wód. Włożyli sporo wysiłku oraz pieniędzy w ich zagospodarowanie i utrzymanie. I zostali z pustymi rękoma, bo przegrali przetarg na dzierżawę zbiorników w kolejnych latach. Nie kryją żalu. - Nikt nam nie pomógł – mówi Kami Zychma członek koła nr 126 w Odrze.

Oba Łęgonie leżą po sąsiedzku z polderem Buków, po drugiej stronie drogi, biegnącej pod obwałowaniem polderu. Kamil Zychma pokazuje: - Tu mieliśmy toy-toya, tam kontener na śmieci. Dbaliśmy o te nasze łowiska, by panował na nich porządek – mówi. Kubły i przenośne ubikacje zostały już zabrane, bo dzierżawa dobiegła końca. O działalności wędkarzy przy zbiornikach świadczą już jedynie stanowiska do łowienia ryb, niektóre przystosowane do możliwości osób niepełnosprawnych. - Myśmy tu przez lata włożyli sporo pracy po to, by były to zbiorniki przyjazne wędkarzom, również najmłodszym. Można tu było bezpiecznie organizować zawody – opowiada Zychma.

Prawie 40 tys. zł za dzierżawę

Wędkarze przegrali przetarg na dzierżawę zbiorników, który odbył się 25 lutego. Do przetargu przystąpiło trzech oferentów, w tym Koło nr 126 Polskiego Związku Wędkarskiego. Cena wywoławcza wynosiła 19680 zł brutto. - Myśmy mogli zaproponować maksymalnie 30 tys. zł, powyżej tej kwoty byłoby to dla nas nieopłacalne. Wydajemy sporo pieniędzy nie tylko na utrzymanie zbiorników, na wynajęcie toalet i kontenerów na śmieci, ale też na zarybianie. Podobno wygrał ktoś z Krapkowic, kto będzie tu prowadził najpewniej stawy hodowlane. Zaoferował kwotę o kilka tysięcy złotych wyższą od nas – mówi Zychma. Starostwo uzyskało kwotę 39880 zł.