Sobota, 27 lutego 2021

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

Będzie nowe przedszkole. Ale tylko w teorii

05.04.2019 13:00 | 1 komentarz | juk

W Pszowie chcą utworzyć przedszkole. Nie będzie to jednak nowy obiekt. Powstanie w wyniku usamodzielnienia się oddziałów jednej z placówek.

Będzie nowe przedszkole. Ale tylko w teorii
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na terenie Pszowa istnieją trzy przedszkola - przy ul. Juranda, ul. Tytki oraz ul. Andersa. Ostatnia lokalizacja to główna siedziba Przedszkola nr 3. Placówka posiada dwa oddziały, które funkcjonują poza jej centralą. W efekcie przedszkole jest rozmieszczone w trzech różnych lokalizacjach na terenie miasta. - Taki układ rodzi szereg problemów. Szczególnie z nadzorem pedagogicznym i organizacyjnym ze strony dyrekcji – mówi Mirella Ogrocka, dyrektor Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych w Pszowie. Dlatego postanowiono przeorganizować schemat działalności placówki.

Oddziały będą przedszkolem

Po analizie sprawy pszowscy radni na jednej z ostatnich sesji podjęli decyzję, że oddziały Przedszkola nr 3 się usamodzielnią. Główną siedzibą nowego Przedszkola nr 4 będzie filia przy ul. Kolberga. Z kolei jej oddziałem zostanie przedszkole zlokalizowane przy ul. Armii Krajowej. – Utworzenie nowej placówki z osobnym budżetem i własną dyrekcją to lepsza współpraca z rodzicami oraz większa dostępność do zajęć dodatkowych – tłumaczy dyrektor Ogrocka.

Przypomnijmy, że to właśnie przy Kolberga w ubiegłym roku dostosowano pomieszczenia krzyżkowickiej Ochotniczej Straży Pożarnej na cele przedszkolne. Ówcześni włodarze Pszowa byli do podjęcia takiej decyzji niejako zmuszeni, ponieważ dla ponad 30 dzieci zabrakło im miejsc w istniejących placówkach. Aby zagwarantować maluchom miejsca (co według przepisów oświatowych jest obowiązkiem samorządu), zaadaptowali część remizy. Zapowiadali jednak, że oddział będzie funkcjonował tylko przez rok. Stanie się inaczej. Zgodnie z zapisami projektu, dzięki któremu urząd otrzymał pieniądze na stworzenie oddziału, musi on funkcjonować przez minimum dwa lata. Nowi włodarze planują, aby funkcjonował jeszcze dłużej. Potwierdza to również decyzja o powołaniu Przedszkola nr 4.

Nowa placówka za rok

Na mocy uchwały, którą podjęli pszowscy radni, od 1 września na terenie miasta miało działać Przedszkole nr 4. Wszczęto nawet procedury konkursowe mające na celu wyłonienie tamtejszego dyrektora. Działania w sprawie powołania nowej placówki zostały jednak wstrzymane. Dlaczego? Ponieważ Kuratorium Oświaty wydało negatywną opinię w sprawie likwidacji oddziałów Przedszkola nr 3 i powołaniu w ich miejsce Przedszkola nr 4. - Na decyzję Kuratorium Oświaty złożyło się kilka powodów. Głównym był jednak trwający projekt unijny w oddziale przy ul. Kolberga - tłumaczy Mirella Ogrocka. - Prace powołujące Przedszkole nr 4 na ten moment zostały wstrzymane. We wrześniu będziemy wznawiać procedury, tak by w przyszłym roku przedszkole już funkcjonowało - dodaje. Konkurs mający na celu wyłonienie tamtejszego dyrektora również został odroczony w czasie.

(juk)