Sobota, 27 lutego 2021

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

Nauczyciele w powiecie wodzisławskim chcą strajku. Ale nie wszędzie

04.04.2019 19:00 | 6 komentarzy | mak, art

Nauczyciele zdecydowanej większość szkół podstawowych i średnich w powiecie wodzisławskim opowiedzieli się w referendach za strajkiem w szkołach. Jego początek planowany jest na 8 kwietnia. Ale są wyjątki. Najwięcej nauczycieli nie poparło strajku w gminie Lubomia.

Nauczyciele w powiecie wodzisławskim chcą strajku. Ale nie wszędzie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obecnie średnie wynagrodzenia nauczycieli liczone na podstawie Karty Nauczyciela i kwoty bazowej, zapisanej w ustawie budżetowej, wynoszą brutto: 3045 zł dla nauczyciela stażysty, 3380 zł dla nauczyciela kontraktowego, 4385 zł dla nauczyciela mianowanego, 5603 zł dla nauczyciela dyplomowanego. Przypomnijmy, że nauczyciele otrzymali podwyżki w kwietniu 2018 r. (wzrost średniego wynagrodzenia od 147 zł brutto dla nauczyciela stażysty do 271 zł dla nauczyciela dyplomowanego), oraz w styczniu 2019 (wzrost średniego wynagrodzenia od 145 zł brutto w przypadku nauczyciela stażysty do 267 zł brutto w przypadku nauczyciela dyplomowanego). Rząd zapowiadał również kolejne podwyżki od stycznia 2020 r. tym razem średnio od 152 zł brutto dla stażysty do 280 zł dla dyplomowanego, choć obecnie mówi o tym, że zostaną one przesunięte na wrzesień 2019 r.

Średnia pensja fikcyjna

Średnie wynagrodzenia zamazują jednak obraz. Wielu nauczycieli ich nie osiąga, z kolei inni zarabiają więcej. Skąd to zróżnicowanie? Pensja nauczyciela w uproszczeniu składa się z pensji minimalnej gwarantowanej przez państwo, oraz rozmaitych dodatków, których wysokość ustala już samorząd, a także ilości godzin, które ma nauczyciel. Wynagrodzenie minimalne dla nauczycieli wynosi brutto: 2538 zł w przypadku stażysty, 2611 zł w przypadku nauczyciela kontraktowego, 2965 zł w przypadku nauczyciela mianowanego i 3483 w przypadku nauczyciela dyplomowanego. Nauczyciele w gminach wiejskich otrzymują dodatkowo dodatek wiejski wynoszący 10 procent wynagrodzenia minimalnego dla poszczególnego stopnia awansu zawodowego. Ten dodatek nie wlicza się do średniego wynagrodzenia. - Wielu nauczycieli nie osiąga kwoty brutto, która figuruje jako średnia dla danego stopnia awansu zawodowego - przyznaje Katarzyna Kubica, kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Polityki Społecznej w UG Godów. Wiele zależy od samorządów, które kształtują wysokość niektórych dodatków. Stąd nauczycielskie wynagrodzenia w poszczególnych gminach czy powiatach często znacznie się różnią.

– Wielokrotnie wyjaśniałam znaczenie „średniego wynagrodzenia nauczycieli”. Niestety wiele osób nie rozumie, że struktura pensji nauczycielskiej jest bardzo złożona. Składa się na nią wiele składowych, przynajmniej 16 dodatków, takich jak wychowawstwo, pełnienie roli opiekuna stażu, odprawa emerytalna, dodatki motywacyjne, wszelkie nagrody. Wszystkie te składowe tworzą średnią. A przecież nie każdy nauczyciel jest opiekunem stażu, nie każdy ma wychowawstwo i przecież nie ma nagród co miesiąc. Niektórzy w ogóle ich nie otrzymują. Stąd różnica między „średnią”, a tym co realnie dostaje nauczyciel - wyjaśnia prezes Maria Tkocz, prezes wodzisławskiego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego (oddział działa na terenie Wodzisławia, Radlina, Pszowa, Marklowic i obejmuje też szkoły średnie).