Poniedziałek, 18 listopada 2019

imieniny: Klaudyny, Romana, Filipiny

RSS

Zwiadowca terrorystów skazany

03.04.2019 19:00 | 1 komentarz | acz

Na trzy lata więzienia Sąd Okręgowy w Gliwicach skazał Mourada T., Marokańczyka oskarżonego o przynależność do tzw. Państwa Islamskiego (ISIS).

Zwiadowca terrorystów skazany
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wyrok wydał 22 marca Sąd Okręgowy w Katowicach. Mourad T. pochodzi z Maroka. Zdaniem prokuratury, był bliskim współpracownikiem Abdelhamida Abaaouda, Belga marokańskiego pochodzenia, który w ramach Państwa Islamskiego (ISIS) odpowiadał za zorganizowanie w 2015 r. zamachów we Francji. Oskarżony pełnił rolę zwiadowcy Abbaouda.

W końcu grudnia 2014 roku oskarżony, wspólnie z innymi osobami zaangażowanymi w działalność terrorystyczną, udał się w podróż z zamiarem nielegalnego przedostania się do Grecji, a docelowo do Niemiec. Mourad T. z Grecji, przez Macedonię i Serbię, dostał się na Węgry. Z Węgier przedostał się on do Austrii. Stamtąd oskarżony przyjechał przez Czechy do Polski do Rybnika, gdzie został zatrzymany 5 września 2016 roku. Od tego czasu, na wniosek prokuratora, stosowany jest wobec niego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Postępowanie prowadzone przeciwko Mouradowi T. było bardzo trudne dowodowo. Śledztwo miało charakter międzynarodowy. Czynności prowadzono na terenie wielu krajów Unii Europejskiej. Przy kompletowaniu materiału dowodowego pomocne były również ustalenia dotyczące działalności ISIS poczynione przez organy wymiaru sprawiedliwości państw Unii Europejskiej. Wyrok jest nieprawomocny.

(acz)