Czwartek, 28 maja 2020

imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma

RSS

Budowa strzelnicy okazała się wyjątkowo kosztowna

03.04.2019 13:00 | 24 komentarze | mak

Przy Szkole Podstawowej nr 28 i w sąsiedztwie Rodzinnego Parku Rozrywki w Wodzisławiu Śląskim powstaje strzelnica sportowa. Inwestycja ma mieć duży wpływ na dalszy rozwój wodzisławskiego biathlonu - takie było główne założenie, gdy podejmowano decyzję o budowie obiektu treningowo-szkoleniowego.

Budowa strzelnicy okazała się wyjątkowo kosztowna
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Znacznie drożej

Budowa strzelnicy miała kosztować ok. 2,4 mln zł. Połowę z tej kwoty - 1,2 mln zł - przekazało ministerstwo sportu. Druga połowa to środki z budżetu Wodzisławia. A to oznacza montaż finansowy pół na pół. Takie są zasady.

Niestety szybko okazało się, że konieczne są roboty dodatkowe. Grunt na skarpie przy strzelnicy zaczął pękać, pojawiły się rysy. Istniało zagrożenie osunięcia się skarpy. Niezbędne były wzmocnienia. Musiał powstać mur oporowy chroniący skarpę. To spowodowało, że inwestycja podrożała o 700 tys. zł. Łącznie będzie kosztować aż 3,1 mln zł.

Więcej odwiertów?

W tej sytuacji władze Wodzisławia analizują, czy projektant inwestycji stanął na wysokości zadania. Pojawia się pytanie, czy mógł przewidzieć dodatkowe roboty. Rzecz jasna przed rozpoczęciem budowy odbyły się badania geotechniczne gruntu. Ale czy odwiertów nie było za mało? - Zastanawiamy się, czy projektant nie powinien wykonać więcej odwiertów, by uprawdopodobnić kwestie związane z grząskością i miałkością gruntu. Bo te kwestie okazały się problemem - mówi prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca. Magistrat nie wyklucza, że sprawa znajdzie swój finał na sali sądowej.

Prezydent Kieca podkreśla, że gdyby od początku było wiadomo, że inwestycja pochłonie 3,1 mln zł, to miasto starałoby się o 1,55 mln zł dofinansowania. A tak dostało tylko 1,2 mln zł. Wprawdzie władze Wodzisławia zwróciły się do ministerstwa o zwiększenie kwoty dotacji, ale na razie przyszła odmowa. Próby będą kontynuowane.

Co więcej, gdyby przedstawiciele miasta wiedzieli, że grunt przy strzelnicy nie jest stabilny, tylko nasypowy, to z pewnością zastanowiliby się nad lokalizacją. Natomiast cztery odwierty, które zostały wykonane, wskazywały na grunt rodzimy - stabilny.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.