Czwartek, 5 sierpnia 2021

imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy

RSS

Eko-Okna wycofują się z placu Długosza. W centrum Raciborza powstanie wieżowiec Kaczyńskiego? [AKTUALIZACJA]

01.04.2019 19:00 | 9 komentarzy | żet
Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 00:24

Artykuł okazał się primaaprilisowym żartem.

Eko-Okna wycofują się z placu Długosza. W centrum Raciborza powstanie wieżowiec Kaczyńskiego? [AKTUALIZACJA]
fot. arch. Nowiny.pl, materiały inwestora, Piotr Drabik, na licencji CC BY 2.0 / flickr.com
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spółka Srebrna jest zainteresowana zakupem nieruchomości w centrum Raciborza. Eko-Okna przenoszą się z realizacją swoich planów do innej części miasta.


Wszystko wskazuje na to, że śmiałe wizje przedstawicieli Eko-Okien dla placu Długosza były tylko zasłoną dymną dla działań spółki Srebrna. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że to właśnie Srebrna jest zainteresowana kupnem nieruchomości w centrum Raciborza. Ma tu powstać jeden z wysokościowców, których budowę zablokowano w warszawskim ratuszu. Drugi wieżowiec ma zostać wzniesiony w Elblągu.

- Prezes [Jarosław Kaczyński - red.] ma już dość przepychanek z urzędnikami Gronkiewicz-Waltz i Trzaskowskiego. Zmienił koncepcję. Wieżowce Srebrnej mają powstać w Raciborzu oraz Elblągu - mówi nam dobrze zaznajomiony ze sprawą poseł PiS z okręgu rybnickiego, który chce zachować anonimowość.

Gdy pytamy w raciborskim magistracie czy to prawda, słyszymy od prezydenta Dariusza Polowego, że "miasto nie może ingerować w przebieg przetargu, każdy podmiot może złożyć swoją ofertę". - Poza tym nie nie da się przecenić wartości osobistych relacji i kontaktów - dodaje D. Polowy.

Mierzeja w Elblągu, port w Raciborzu

W kuluarach partii rządzącej mówi się, że decyzja o lokalizacji wieżowca w Elblągu zapadła już miesiąc temu. W przypadku Raciborza nie było takiej pewności aż do zeszłego tygodnia. Posłanka Izabela Kloc lobbowała, aby wieżowiec Kaczyńskiego powstał w Mikołowie, jednakże ostatecznie wybór padł na Racibórz*. Dlaczego?

- Przy dobrej pogodzie z wieżowca w Elblągu będzie można zobaczyć statki przepływające przez przekopaną Mierzeję Wiślaną. W Raciborzu obserwatorzy będą mogli nasycić się widokiem barek rzecznych przepływających Odrą i przeładunek towarów w miejscowym porcie. Taka wizja przekonała prezesa - mówi nam parlamentarzysta PiS.

Wielopoziomowy parking, kafejka i pralnia

Raciborzanie na ogół pozytywnie przyjęli pomysł Eko-Okien na zagospodarowanie placu Długosza. Można się spodziewać, że postawienie "wieżowca Kaczyńskiego" nie zostanie odebrane równie entuzjastycznie.

Dowiedzieliśmy się, że przeciwników inwestycji ma przekonać wielopoziomowy parking podziemny, a także lokalizacja w wieżowcu funkcji społecznych, m.in. pralni oraz kafejki internetowej, czyli tego co raciborzanie pokochali w projekcie rewitalizacji placu Długosza przygotowanym za prezydentury Mirosława Lenka.

Eko-Okna zajmą się szpitalem przy Bema?

Władze Eko-Okien nie rwą szat nad pojawieniem się potężnego konkurenta do zabudowy placu w centrum miasta. Myślą już o innej lokalizacji dla swojej inwestycji. W grę wchodzą m.in. tzw. czarny plac naprzeciwko kościoła św. Jana Chrzciciela, rewitalizacja koszar huzarskich nieopodal aquaparku lub budynku dawnego szpitala przy ul. Bema. Ten ostatni pomysł miał przypaść do gustu właścicielowi firmy.

Prezes Eko-Okien Adam Wajda stanowczo zaprzecza insynuacjom, jakoby plany zagospodarowania placu Długosza przez Eko-Okna miały być tylko zasłoną dymną dla Srebrnej. - Naprawdę chcieliśmy tam inwestować, ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Dzięki temu Racibórz "dorobi się" pierwszego wysokościowca, a dawny szpital przy Bema przestanie straszyć - mówi A. Wajda.


* Podobno ceną za lokalizację wieżowca w Raciborzu było wycofanie z listy PiS w majowych wyborach do europarlamentu Michała Wosia. Raciborzanin mógłby stanowić zbyt poważną konkurencję dla posłanki z Mikołowa. W ten sposób prezes J. Kaczyński zdusił w zarodku zarzewie ewentualnego konfliktu.

Ludzie:

Adam Wajda

Adam Wajda

Przewodniczący Rady Powiatu Raciborskiego

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Izabela  Kloc

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.

Michał Woś

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.