Czwartek, 25 lutego 2021

imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

RSS

Kultura

WAŻNE:

Strzelanina w lesie pod Adamowicami

31.03.2019 07:00 | 0 komentarzy | żet

Surowa kara dla kowala Krybusa z Markowic, niebywały tumult w Gliwicach i śmierć kilkudziesięciu dzieci, polowanie na zająca w Brzeziu oraz „polskie woły” z Zabełkowa – o tym wszystkim pisała redakcja „Nowin Raciborskich” równo sto lat temu. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie.

Strzelanina w lesie pod Adamowicami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Racibórz • 31 marca 1919 r.

Wojska polskie odnoszą zwycięstwa nad bolszewikami

Biuro Wolffa podaje następujące doniesienie agencyi Harvasa z Warszawy: Grodno znajduje się pod zarządem polskim; armia rosyjska jest pobita, Pińsk jest zajęty przez Polaków. Bolszewicy uchodząc pozostawili wiele amunicyi, kulomiotów, wozów oraz kasę komisaryacką z pół milionem rubli. W Pińsku utworzyły władze polskie milicyę, złożoną z Polaków, Rusinów i Żydów.

Wolne jaja

Jaja od 1 kwietnia 1919 r. nie będą już podlegać sekwestrowi*. Handel jajami będzie wolny jak przed wojną. Chodzi tylko o jaja krajowej produkcyi, a nie o zagraniczne.

„Polskie woły” z Zabełkowa

Zabełków w Raciborskiem. W niedzielę dnia 23 marca miało się odbyć zebranie u p. Jana Rytzki, na którem miał przewodniczyć jeden z członków ze Zjednoczenia Zawodowego Polskiego. Na zebranie się dosyć wielka liczba osób stawiła. Ale w czasie rozpoczęcia zebrania – co widzimy? Otóż z błyskawiczną szybkością idzie około 20 „gernschutzu” do szynkowi i wzywają przewodniczącego, na jakiej podstawie to zebranie chce urządzić. Gdy przewodniczący rzekł, że chcą nową filię założyć, zaraz mu tego odmówiono; nakazano że my obecni mamy natychmiast salę opuścić, cośmy też wszyscy zrobili. Te odwiedziny „grenzschutzu” mamy jedynie naszym hakatystom*** do zawdzięczenia, ponieważ oni telefonicznie „grenzschutz” zawezwali. My jako „polskie woły” (tak nam to tu po wyborach powiedziano ze strony jednego dostojnego i wykształconego człowieka), my tam Niemcom nie przeszkadzamy na ich niemieckich zebraniach. Ale chociaż my nie jesteśmy katolikami (bo i to nam powiedziano, gdyśmy nie byli na wyborach), to my im wszystkim po katolicku odpuszczamy, i po katolicku prosimy Ducha św., aby ich oświecił, a nam wolną i swobodną Ojczyznę jak najprędzej przywrócił.

* Sekwestr to przymusowe zajęcie części majątku bez rozstrzygania o prawie własności; w tekście użyte w znaczeniu zbliżonym do rekwizycji.

** Hakatyści – potoczne określenie członków i sympatyków Niemieckiego Związku Marchii Wschodniej, którego celem była germanizacja ziem polskich objętych zaborem niemieckim.


Zdjęcie poglądowe (The Wounded Poacher, Henry Jones Thaddeus, National Gallery of Ireland, Dublin)