Wtorek, 1 grudnia 2020

imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza

RSS

Patrol

Epidemia na Śląsku:

Seniorki z Raciborza oszukane "na policjanta". Straciły ponad 30 000 złotych

29.03.2019 08:33 | 0 komentarzy | żet

Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy wykorzystują łatwowierność starszych osób.

Seniorki z Raciborza oszukane "na policjanta". Straciły ponad 30 000 złotych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- W ciągu ostatnich dni oszuści działający metodą "na wypadek, policjanta" oszukali dwie seniorki z Raciborza. Mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców całego powiatu raciborskiego po raz kolejny przypominamy i przedstawiamy porady. Przeczytajcie nasze rady – by nie dać się oszukać i nie utracić dorobku życia - informuje kom. Mirosław Szymański z KPP w Raciborzu. Jedna z kobiet została oszukana na kwotę 1,5 tys. zł, druga oddała oszustom 30 tys. zł.

Przypominamy co zrobić, by nie stać się ofiarą oszustów.

1. Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.

2. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie czy przelaniu ich na inne konto.

3. W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w dyskusję z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś bliskiemu.

4. Nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie.

5. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

- Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie - dodaje M. Szymański.

źródło: KPP Racibórz, oprac. żet