Wtorek, 1 grudnia 2020

imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza

RSS

Epidemia na Śląsku:

Picie pod chmurką? Będzie debata z mieszkańcami! Pierwsza taka w Wodzisławiu

28.03.2019 20:20 | 30 komentarzy | mak

Prezydent Mieczysław Kieca ogłosił, że 9 kwietnia w Wodzisławskim Centrum Kultury odbędzie się debata poświęcona tematowi, który budzi duże emocje - chodzi o utworzenie na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki specjalnej strefy, gdzie będzie można kulturalnie i legalnie pić pod chmurką. Przypomnijmy, że petycja w sprawie utworzenia takiej strefy została już przyjęta przez wodzisławską radę miasta. To oznaczało wstępną zgodę. Teraz prezydent chce wsłuchać się w głosy mieszkańców i zapoznać z opiniami zaproszonych na debatę ekspertów.

Picie pod chmurką? Będzie debata z mieszkańcami! Pierwsza taka w Wodzisławiu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jest wstępna zgoda na to, by Wodzisław Śląski posiadał strefę picia alkoholu „pod chmurką”. Petycja w tej sprawie zdobyła większość w radzie miasta. Ale - jak już informowaliśmy - to wcale nie oznacza, że taka strefa na pewno powstanie. Żeby ją ustanowić, potrzebna jest uchwała rady miasta. Taka uchwała zostanie dopiero przygotowana przez prezydenta Mieczysława Kiecę. Do tego obligują włodarza przepisy.

Wcześniej jednak prezydent chce wsłuchać się w głosy mieszkańców. Dlatego 9 kwietnia o godz. 17.00 w Wodzisławskim Centrum Kultury odbędzie się debata. - Poświęcimy ją tematowi alkoholu w przestrzeni publicznej - zapowiedział prezydent Kieca. - Dialog z mieszkańcami to podstawa działania władz miasta. Przypomnę, że ostatnio rada miasta przyjęła petycję odnośnie umożliwienia swobodniejszej dystrybucji alkoholu na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki. W związku z tym jestem zobowiązany do przygotowania stosownego projektu uchwały w tej sprawie. Ale przede wszystkim jestem zobowiązany wobec mieszkańców, aby wsłuchać się w ich głos. Dlatego podjąłem decyzję, że będziemy organizować różnego rodzaju debaty publiczne. Pierwsza wodzisławska debata będzie poświęcona kwestii alkoholu w przestrzeni publicznej. Temat wymaga poważnej i merytorycznej dyskusji. Już teraz zapraszam wszystkich zainteresowanych do udziału w debacie - podkreślił prezydent.

Do udziału w debacie zostaną zaproszeni także eksperci oraz przedstawiciele różnych środowisk. O szczegółach będziemy informować.

Przypomnijmy, że z inicjatywą utworzenia strefy legalnego picia „pod chmurką” wyszło stowarzyszenie Wodzisław 2.0. Strefa miałaby powstać w Rodzinnym Parku Rozrywki, na terenie rekreacyjnym ze stolikami i grillem. Kulturalne picie mogłoby trwać tylko do godz. 21.00, a napoje nie mogłyby zawierać więcej niż 12 proc. alkoholu. Pod petycją podpisało się 746 mieszkańców.