Piątek, 19 lipca 2019

imieniny: Alfreda, Wincentego, Wodzisława

RSS

Podsumowali bezpieczeństwo. Więcej nietrzeźwych na drogach

31.03.2019 07:00 | 2 komentarze | juk

Zgodnie z wieloletnią tradycją, w pierwszym kwartale nowego roku komendant Komisariatu Policji w Pszowie podinsp. Zbigniew Szczerba przedstawia tamtejszym radnym raport ze stanu bezpieczeństwa na terenie miasta za rok ubiegły. Tak było i tym razem. - Rok 2018 był dobrym rokiem dla nas policjantów, a co za tym idzie dla bezpieczeństwa mieszkańców Pszowa - mówił podczas ostatniej komisji bezpieczeństwa i infrastruktury technicznej komendant Szczerba. Dodał, że podobnie jak w minionych latach, priorytetowym zadaniem dla służb policyjnych było ograniczanie przestępczości oraz szybka i skuteczna reakcja na nią. - Jestem zadowolony z pracy pszowskich policjantów. Należy pamiętać, że za dobrymi wynikami stoi ciężka, czasem pełna wyrzeczeń służba - podkreślił Szczerba.

Podsumowali bezpieczeństwo. Więcej nietrzeźwych na drogach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Więcej nietrzeźwych

Mundurowi zatrzymali 17 nietrzeźwych kierowców. Jest to wzrost, ponieważ dwa lata temu zatrzymano ich o 7 mniej. Zatrzymali również więcej kierujących po spożyciu alkoholu - 20 w roku ubiegłym, podczas gdy w 2017 było ich 7. Zdarzeń drogowych pszowscy funkcjonariusze zarejestrowali tyle samo co w 2017 r., czyli 80, w tym były 4 wypadki. W ich wyniku 1 osoba zginęła, a 4 zostały ranne.

Mniej przestępstw najbardziej uciążliwych

W obszarze kryminalnym ilość stwierdzonych przestępstw na terenie miasta zwiększyła się ze 106 w 2017 r., do 120 w roku ubiegłym. Ich wykrywalność wzrosła o prawie 10 proc. Zmniejszyła się za to liczba przestępstw najbardziej uciążliwych społecznie (m.in. kradzieże, niszczenie mienia, rozboje czy pobicia). W roku ubiegłym odnotowano ich 37, a w 2017 r. 48. Mundurowi stwierdzili więcej czynów w przestępstwach kryminalnych. Ich ilość wzrosła z 87 w roku 2017 r. na 98 w roku ubiegłym.

Więcej spotkań z mieszkańcami

Pszowski komisariat odnotował ogólny spadek ujawnionych wykroczeń w obszarze prewencyjnym. W roku ubiegłym miało ich miejsce prawie 1,3 tys. Mundurowi wystawili m.in. 448 mandatów karnych i 842 pouczeń. Na terenie miasta doszło do prawie 1,2 tys. wykroczeń szczególnie uciążliwych społecznie. Najwięcej, bo 542 przeciwko obyczajności publicznej (są to m.in. publiczne załatwianie potrzeb fizjologicznych i ekshibicjonizm). W zeszłym roku mundurowi zorganizowali znacznie więcej niż dwa lata temu spotkań z mieszkańcami miasta. Dokładnie odbyło się ich 329.

(juk)