Sobota, 4 lipca 2020

imieniny: Malwiny, Izabeli, Aureliana

RSS

Paraliż na sesji w Raciborzu. Poszło o głosowanie nad biletowaniem koncertu „Kultu” w Dni Raciborza

27.03.2019 15:59 | 4 komentarze | ma.w

Przewodniczący raciborskiej rady Leon Fiołka nie chciał dopuścić do włączenia w porządek obrad marcowej sesji rady miasta punktu o głosowaniu nad opinią rady, na temat odpłatności części Dni Raciborza. - Czego się boicie? - pytał go radny Stanisław Borowik, od miesiąca starający się zablokować pomysł z biletami. Szefowi rady z pomocą ruszyli prawnicy urzędu.

Paraliż na sesji w Raciborzu. Poszło o głosowanie nad biletowaniem koncertu „Kultu” w Dni Raciborza
Przewodniczący rady Leon Fiołka nie chciał się zgodzić by doszło do głosowania nad opinią rady na temat biletowania koncertu w Dni Raciborza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radcy prawni powoływali się na Statut Miasta, z którego wynika, że rada zajmuje stanowiska w formie uchwał. Twierdzili, że radni nie mogą przegłosować wniosku czy opinii. Głos zabrał były prezydent Mirosław Lenk mówiąc, że przyjmuje tłumaczenia swych niedawnych podwładnych z zaskoczeniem. Paweł Rycka przywołał przykład przegłosowania stanowiska sprawy w sprawie przenosin wytwórni asfaltu PRD poza granice miasta. Fiołka był nieugięty: prawa musimy przestrzegać. Lenk zapowiedział, że przypomni mu jak sam Fiołka jako szef klubu NaM wnioskował o głosowanie różnych stanowisk rady i dochodziło to do skutku na sesjach.

Większość radnych nie zgodziła się z porządkiem obrad zaproponowanym przez Leona Fiołkę. Dalsze obrady nie mogły być kontynuowane, więc ogłoszono przerwę w sesji. Zaczęły się gorączkowe narady prezydenta Polowego z urzędnikami i radnymi. Prawnikom z magistratu z pomocą przyszła radna Anna Szukalska, także prawniczka (Rzecznik Praw Konsumenta). Podpowiadała im, by bronili się tym, że nadzór prawny wojewody uchyli uchwałę będącą stanowiskiem rady w sprawie biletowania przez RCK koncertu w ramach święta miasta.

W trzecim podejściu do głosowania, już po przerwie, uzyskano wynik pozwalający przejść do dalszej części obrad.

Wynik pierwszego głosowania nad akceptacją porządku obrad marcowej sesji

Wyniki głosowania

Wyniki głosowania

Wynik kluczowego głosowania

Wynik kluczowego głosowania


Pomysł biletowania koncertu grupy Kult pojawił się podczas roboczej narady pod przewodnictwem wiceprezydenta Michała Fity. Miano rozmawiać tam o stawce biletów nawet po 20 zł od osoby. Miasto nie potwierdziło tych informacji o cenie. Rzecznik prasowy przekazał jednak, że decyzja o biletowaniu już zapadła. Podała to m.in. Gazeta Wyborcza podkreślają, że będzie to pierwszy na Śląsku przypadek biletowania Dni Miasta.

Ludzie:

Leon Fiołka

Leon Fiołka

Przewodniczący Rady Miasta Racibórz.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Paweł  Rycka

Paweł Rycka

Radny Gminy Racibórz.