Sobota, 24 października 2020

imieniny: Marcina, Rafała, Arety

RSS

Rada sołecka jest, sołtysa brak

25.03.2019 09:18 | 0 komentarzy | mad

Pietraszynianie w niedzielne przedpołudnie 24 marca spotkali się w miejscowej remizie Ochotniczej Straży Pożarnej, w trakcie spotkania mieli wybrać nowego sołtysa oraz radę. Niestety nikt nie chciał stanąć na czele wioski, dotychczasowy szef nie ubiegał się o reelekcję. Złożył oficjalną rezygnację. Znaleźli się jednak chętni do rady sołeckiej.

Rada sołecka jest, sołtysa brak
Dotychczasowy sołtys Pietraszyna Józef Strachota
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Chwila dla mieszkańców

Była także chwila na rozmowę. Zaczął burmistrz Strzedulla, mówił, że gmina wspólnie ze starostwem zgłosiła do dofinansowania ze środków Funduszu Gruntów Rolnych drogę z Pietraszyna w kierunku Krzanowic. – Jeżeli ten wniosek przejdzie, zostanie odremontowana nawierzchnia na odcinku 1 km od wyjazdu z Pietraszyna aż do zakrętu przy Krzanowicach – informował, dopowiadając, że szacowana wartość inwestycji to 445 tysięcy złotych.

Kolejno mieszkańcy mówili o podrzucaniu śmieci przy drodze we wiosce. Wskazywali na potrzebę zakupu fotopułapek i odnowienie znaków „Zakaz wysypywania śmieci” oraz postawienie nowych z informacją „Teren monitorowany”. Odpowiadał wiceburmistrz Jarosław Gałkowski, zauważał, że stosowne znaki są właśnie montowane. Zalecano przy tym, aby w sytuacji, kiedy mieszkaniec widzi, jak ktoś podrzuca śmieci, sprawę zgłaszał na policję i do gminy. Jarosław Gałkowski relacjonował również, że w ostatnim czasie mundurowi zatrzymali pięć osób na wysypywaniu śmieci na terenie Krzanowic. – Sprawy są w sądach – mówił wiceburmistrz.

Pod koniec spotkania jeden z mieszkańców z oburzeniem wypowiadał się na temat spotkania, które zorganizowano w raciborskim Urzędzie Miasta odnośnie wiatraków w Krzanowicach (spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Piotra Klimy – szef komisji ochrony środowiska w radzie Raciborza oraz Stowarzyszenia na rzecz praworządności i ochrony środowiska. Na obradach zgromadziły się osoby sprzeciwiające się inwestycji. Więcej TUTAJ). Mieszkaniec zastanawiał się, dlaczego sąsiedzi wtrącają się w sprawy gminy Krzanowice. – Czy ja ingeruję w ich sprawy? – pytał zdenerwowany. Chwalił przy tym burmistrza Strzedullę, że ten mimo zaproszenia nie wziął w nim udziału. – To było spotkanie prywatne. Dlaczego Urząd Miasta firmował to w swoim budynku, nie wiem. Każdy ma prawo mówić to, co chce – odpowiadał szef gminy.

Co z sołtysem?

Do kilku tygodni ma zostać zwołane następne zebranie. Do tego czasu, zgodnie ze statutem wioski, Pietraszynem będzie rządzić dotychczasowy sołtys. Jeżeli jednak znów nie znajdzie się chętny, to sołectwo w konsekwencji może stracić fundusz sołecki.

Burmistrz Strzedulla zwracał uwagę na to, że wybór sołtysa jest ważny m.in. z tego względu, że w tym roku Pietraszyn jest organizatorem dożynek gminnych. Musi być więc szef, który pokieruje przygotowaniami. Święto gminy zaplanowano na 31 sierpnia. Były już wstępne ustalenia. W ramach wydarzenia ma bawić m.in. zespół Relax.


Czytaj również: W Krzanowicach wybiorą sołtysów.

Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Jarosław Gałkowski

Jarosław Gałkowski

Wiceburmistrz Krzanowic

Piotr Klima

Piotr Klima

Radny Gminy Racibórz