Sobota, 20 kwietnia 2019

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Duże zaskoczenie w Rydułtowach. Odwołali przewodniczącego rady miasta

22.03.2019 07:00 | 8 komentarzy | mak

Po zaledwie czterech miesiącach od wyboru radny Stefan Sładek stracił fotel przewodniczącego rady miasta. Powód? Większość radnych uznała, że "nie radzi sobie z obowiązkami". Stefana Sładka na funkcji przewodniczącego zastąpił Lucjan Szwan. Dla niego to powrót do roli przewodniczącego. Jest też nowy wiceprzewodniczący Marek Wystyrk.

Duże zaskoczenie w Rydułtowach. Odwołali przewodniczącego rady miasta
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

21 marca na sesji rady miasta w Rydułtowach odwołano przewodniczącego rady miasta Stefana Sładka. Głosowanie w tej sprawie odbyło się na wniosek 16 radnych, którzy już 14 marca złożyli pismo w tej sprawie: - My niżej podpisani radni składamy wniosek o odwołanie przewodniczącego rady miasta Rydułtowy Stefana Sładka. Naszym zdaniem nie radzi on sobie z obowiązkami przewodniczącego rady - brzmi fragment niewiele dłuższego wniosku.

Przewodniczący nieobecny

Sytuacja była o tyle niezręczna, że przewodniczącego Sładka nie było na sesji. Obrady prowadził więc jego zastępca Lucjan Szwan. Gdy doszło do punktu związanego z odwołaniem, zareagował radny Michał Pierchała (na zdj. poniżej po lewej) z ugrupowania Samorządni Razem - z tego samego, którego reprezentantem jest Stefan Sładek. - Szkoda, że nie ma dziś na sesji pana przewodniczącego Sładka i nie może on odnieść się do odczytanego wniosku - stwierdził radny Pierchała. Zdaniem rajcy zawarte we wniosku stwierdzenie, że przewodniczący "nie radzi sobie" jest zbyt lakoniczne i w takiej sytuacji wypadałoby podać konkretne powody.

Do tych słów odniósł się Lucjan Szwan - jeszcze wtedy wiceprzewodniczący rady. Stwierdził, że dzień wcześniej odbyło się spotkanie radnych i wówczas uwagi pod adresem przewodniczącego wybrzmiały. Wyjaśnił też, że procedura jest taka, że skoro 14 marca wpłynął wniosek dotyczący odwołania przewodniczącego, to zgodnie z prawem do 30 dni musi on zostać wniesiony pod obrady. Więc jeśli radni się do tego czasu nad wnioskiem nie pochylą, to wojewoda będzie musiał zwołać nadzwyczajną sesję. Szwan dodał także, że Sładek zapoznał się z wnioskiem o jego odwołanie i miał możliwość ustosunkować się do niego, ale tego nie zrobił. - Miał takowe prawo. Pisemnie lub ustnie. Dziś nie ma go na sesji, nie wiem z jakich przyczyn, bo ich nie podał - przedstawił sytuację Szwan.

Głosowanie, przetasowanie

Została powołana komisja skrutacyjna do liczenia głosów w składzie: Jerzy Wróblewski, Adam Meslik i Halina Zając. Na salę obrad wniesiono przezroczystą urnę do głosowania.

Na sesji było obecnych 18 radnych. Odbyło się tajne głosowanie. Za odwołaniem przewodniczącego Stefana Sładka było 14 radnych, przeciw - 3 radnych, a 1 osoba się wstrzymała.

Nowym przewodniczącym rady miasta został Lucjan Szwan. Za jego wyborem na przewodniczącego rady miasta głosowało 14 osób, 2 były przeciw, a 2 się wstrzymały.

Nowym wiceprzewodniczącym rady miasta został Marek Wystyrk.  "Za" głosowało na niego 16 radnych, 1 osoba była przeciw, 1 osoba się wstrzymała.

Rolę wiceprzewodniczącej nadal będzie też pełnić radna Barbara Wojciechowska - w Rydułtowach jest bowiem dwóch wiceprzewodniczących w radzie.

Szczegółowo na temat odwołania przewodniczącego rady miasta w Rydułtowach będziemy pisać w najbliższym wydaniu Nowin Wodzisławskich