Sobota, 31 października 2020

imieniny: Alfonsa, Urbana, Krzysztofa

RSS

Nauczyciele z powiatu raciborskiego gotują się do strajku. "Nasze pensje to wstyd"

21.03.2019 07:00 | 38 komentarzy | żet

Wkrótce w szkołach i przedszkolach Raciborszczyzny rozpoczną się referenda, w trakcie których pracownicy oświaty zdecydują, czy 8 kwietnia rozpocznie się strajk. Jakie są żądania nauczycieli? Dlaczego chcą strajku tuż przed egzaminami gimnazjalnymi? Ile jest prawdy w twierdzeniu, że nauczyciel pracuje 18 godzin tygodniowo? Zapytaliśmy o to szefowe dwóch największych związków nauczycielskich w naszym regionie – Teresę Ćwik z ZNP oraz Teresę Frencel z „Solidarności”.

Nauczyciele z powiatu raciborskiego gotują się do strajku. "Nasze pensje to wstyd"
Szefowa nauczycielskiej "Solidarności" Teresa Frencel oraz szefowa powiatowych struktur ZNP Teresa Ćwik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy uważasz, że nauczyciele powinni walczyć o podwyżki nawet podczas egzaminów gimnazjalistów/ósmoklasistów?

Czy urzędnicy przygotowują się do strajku nauczycieli?

Skierowaliśmy do Urzędu Miasta Racibórz pytanie, jak wydział edukacji zapatruje się na kwestię przeprowadzenia wspomnianych egzaminów w obliczu ewentualnych strajków oraz jakie działania podjęto/zostaną podjęte, aby egzaminy odbyły się bez przeszkód? Oto odpowiedź, którą otrzymaliśmy z Biura Obsługi Prezydenta:

Szanowny Panie Redaktorze.

Dziękujemy za zainteresowanie tematem raciborskiej oświaty. Pamiętajmy, że problemy które dotykają ten sektor mają wymiar ogólnokrajowy. Urząd Miasta Racibórz pilnie przygląda się sytuacji polskiego szkolnictwa, mając na uwadze przede wszystkim dobro uczniów.

Opierając się na dotychczasowych planach Ministerstwa Edukacji Narodowej nic nie wskazuje aby egzaminy w szkołach miałyby się odbyć z problemami. Na prośbę dyrektorów szkół, MEN przedstawiło nowelizację rozporządzenia o przeprowadzaniu egzaminów ósmoklasisty, gimnazjalnych i maturalnych. Dzięki tej nowelizacji w skład komisji egzaminujących będą mogli wejść nauczyciele spoza danej szkoły (co w przypadku strajku ułatwiłoby dyrekcjom placówek kompletowanie zespołów egzaminacyjnych – red.).

Zmiana ta pozwoli dyrektorom na większą elastyczność działania w momencie powoływania zespołów egzaminacyjnych i nadzorujących. Kluczowym jest zapis, zgodnie z którym powyższe rozwiązanie będzie mogło być zastosowane już w bieżącym roku szkolnym.

Ponadto 18 marca 2019 r. funkcję naczelnika Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu w raciborskim magistracie obejmie nowa osoba. W zakresie obowiązków nowego naczelnika znajdą się koordynacja działań placówek oświatowych, w tym nadzór nad poprawną organizacją egzaminów. Poruszony przez Pana temat na pewno będzie jedną z pierwszych spraw, jakimi nowy naczelnik się zajmie.Ludzie:

Teresa Frencel

Teresa Frencel

Radna powiatowa, przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność"