Niedziela, 16 czerwca 2019

imieniny: Aliny, Justyny, Benona

RSS

Kuźnia Raciborska chce budować domy

21.03.2019 12:30 | 0 komentarzy | mad

Burmistrz Kuźni Raciborskiej chce budować osiedle domów jednorodzinnych na działkach gminnych, przy ulicy Topolowej. To jednak nie jedyny wariant, o którym mówi się w urzędzie. Pomysły są odpowiedzią rządzących na pojawiające się zapotrzebowanie.

Kuźnia Raciborska chce budować domy
Tak mogą wyglądać domy, które zostaną wybudowane w Kuźni Raciborskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dom pasywny

W Kuźni Raciborskiej mają ambitne plany, burmistrz Paweł Macha mówi o budowie ponad 100 lokalów. Gmina dysponuje już wizualizacjami zaproponowanymi przez dwóch potencjalnych wykonawców: domu dwumieszkaniowego (tzw. bliźniak), domu w zabudowie szeregowej i domu piętrowego z dwoma lub czterema mieszkaniami. Ich wygląd nie jest jednak przesądzony, może odbiegać od tego, co obecnie publikujemy, bo jeśli dojdzie do realizacji zadania, to wykonawcę wyłoni przetarg. Wtedy też zostanie zatwierdzony ostateczny projekt. Mowa jednak o budownictwie pasywnym, czyli takim, w którym stosuje się szereg rozwiązań, mających na celu zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji. – Taki dom ma zapotrzebowanie energetyczne 2,5 kW i tymi kilowatami możemy go ogrzać, albo go schłodzić – komentuje Paweł Macha.

Domy w wersji demo

Burmistrz zapowiada, że chce jeszcze w tym roku poprosić kuźniańską radę o zgodę, aby w gminie stanęły dwa takie domy w wersji demo. Będzie można do nich wejść i ocenić je z bliska.

Sprawdzają zainteresowanie

Obecnie kuźniański Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przeprowadza ankietyzację. W gminie chcą wiedzieć, ile osób jest zainteresowanych lokalami (ankiety mogą wypełniać również osoby spoza gminy). Mowa o mieszkaniach parterowych w zabudowie jednorodzinnej, bliźniaczej i szeregowej; w kilkupiętrowych blokach wielorodzinnych oraz tych adaptowanych w istniejących budynkach. Standardy wykończenia oraz typy mieszkań będą zróżnicowane, co będzie miało wpływ na wysokość czynszu. – Przystępując do tego programu, będziemy korzystali z instrumentów zaproponowanych przez rząd: aktualnej wersji „Mieszkania Plus” i „Mieszkania na start” oraz własnych możliwości gminy – informują w gminie.

Urzędnicy zauważają, że w celu pozyskania korzystnego finansowania, gmina musi określić, jak duże mieszkania są potrzebne i jaki czynsz przyszli lokatorzy są w stanie zapłacić. Ostateczna forma i liczba mieszkań ma być ustalona po analizie otrzymanych ankiet. W formularzu pojawiają się więc pytania m.in. o wielkość mieszkania; opcji wynajmu (z dojściem do własności, kupna za środki własne czy kupno za kredyt hipoteczny) czy o opcje wyposażenia mieszkania (stan deweloperski, rozszerzony a może wykończony do zamieszkania). Łącznie pojawia się jedenaście pytań. Ankietyzacja przeprowadzana jest do 30 marca. Stosowny formularz można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miejskiego: www.kuzniaraciborska.pl.

(mad)

Ludzie:

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.