Poniedziałek, 1 marca 2021

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

Dobre remedium na nadmierną prędkość?

21.03.2019 07:00 | 10 komentarzy | juk

Zielone światło tylko dla kierowców jadących z przepisową prędkością. Dla tych, co ją przekraczają - czerwone. Czy taka sygnalizacja poprawiłaby bezpieczeństwo przy jednej z radlińskich podstawówek?

Dobre remedium na nadmierną prędkość?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wielu kierowców poruszających się ul. Rymera w Radlinie pędzi na złamanie karku, nie zważając na sygnalizację świetlną przy Szkole Podstawowej nr 3. - Czasem zdarza się, że samochody przejeżdżają przez pasy, kiedy mają czerwone światło - mówią nam dwie tamtejsze uczennice, Ania i Paulina. - Jesteśmy bardzo ostrożne, przechodząc na drugą stronę ulicy. Nawet jak mamy zielone to patrzymy w lewo, w prawo i znowu w lewo żeby żaden samochód nas nie potrącił - dodają. W przeszłości sprawę poprawy bezpieczeństwa na ul. Rymera niejednokrotnie poruszali już radlińscy radni, m.in. Piotr Hetman, Andrzej Likos i Andrzej Gaca. Tym razem interweniuje radny Robert Szindler.

Jest niebezpiecznie

Jak tłumaczy radny Szindler, od wielu już lat na przejściu dla pieszych obok SP nr 3 oraz w jego pobliżu dochodzi do notorycznych potrąceń ludzi oraz kolizji samochodowych. - Świadczą o tym raporty policji, potwierdzają to również liczni mieszkańcy mieszkający w pobliżu tych pasów - podkreśla Szindler. Uważa, że przyczyną tych zdarzeń jest niewątpliwie zbyt duża prędkość samochodów poruszających się tamtędy oraz nieroztropność uczniów w drodze do i ze szkoły. Radny proponuje, by zastąpić istniejącą sygnalizację na tzw. inteligentną, która poprzez zmianę koloru światła będzie spowalniać samochody zbliżające się do przejścia dla pieszych. - Jest to jedyne rozwiązanie, które w sposób systemowy poprawi bezpieczeństwo na tym odcin ku drogi - uważa Robert Szindler.

Inteligentna sygnalizacja pomogła

Radnego do działania zmotywowali rodzice dzieci uczęszczających do SP nr 3, tamtejsza dyrektor, mieszkańcy sąsiadujący ze szkołą oraz władze Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Wodzisławiu Śl. Okazuje się, że kilka lat temu tam również istniał podobny problem. Małgorzata Banasiak dyrektor placówki podkreśla, że odkąd inteligentna sygnalizacji pojawiła się na przejściu dla pieszych obok szkoły, to znacznie poprawiło się bezpieczeństwo dzieci z domu do placówki i odwrotnie. - Od czasu wprowadzenia owej sygnalizacji nie zanotowano w naszej okolicy żadnego niebezpiecznego zdarzenia, które wcześniej miały miejsce nagminnie - mówi dyrektor Banasiak.