Sobota, 20 kwietnia 2019

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Szkoła w Rydułtowach otwiera klasy dla piłkarzy

19.03.2019 13:00 | 3 komentarze | mak

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach planuje uruchomić klasy sportowe o profilu „piłka nożna”. Pomysł wyszedł od działaczy Klubu Sportowego Naprzód Rydułtowy.

Szkoła w Rydułtowach otwiera klasy dla piłkarzy
W Naprzodzie Rydułtowy trenuje wielu młodych zawodników. To z myślą o nich - i ich przyszłości - działacze klubu wyszli z inicjatywą, by w ZSP nr 2 zostały uruchomione klasy sportowe
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach zostaną otwarte klasy sportowe o profilu piłki nożnej - jedna dla absolwentów gimnazjów, a druga dla absolwentów szkół podstawowych (to skutek reformy oświaty; w tym samym czasie do szkół średnich pójdą dwa roczniki). - Inicjatywa wyszła od działaczy Klubu Sportowego Naprzód Rydułtowy - mówi dyrektor ZSP nr 2 w Rydułtowach Jacek Stebel. - Klub rozwija się wspaniale, trenuje wiele grup - dodaje.

Sęk w tym, że kiedy zdolni zawodnicy dorastają i stają przed wyborem dalszej ścieżki edukacji, to nierzadko decydując się na naukę w klasie sportowej w innym mieście są namawiani do zmiany barw klubowych. Na barwy takiego klubu, z którym dana szkoła sportowa ma podpisane porozumienie. - Zależy nam na tym, by zapewnić młodym zawodnikom możliwość kontynuowania nauki w Rydułtowach. By znaleźli swoje miejsce w naszej szkole i jednocześnie nie musieli zmieniać barw klubowych - podkreśla dyrektor Stebel.

Co ważne - w ZSP nr 2 w Rydułtowach nie będzie warunku, że trzeba należeć do Naprzodu. Owszem, rydułtowska szkoła liczy na to, że młodzi piłkarze Naprzodu zechcą zasilić jej szeregi, natomiast placówka jest otwarta także na zawodników z innych klubów. - Dlatego zapraszamy także absolwentów szkół z Jejkowic, Lysek czy wielu okolicznych gmin. Będą oni mogli dalej trenować w swoich klubach - zaznacza dyrektor. Natomiast jeśli ktoś nie trenuje w żadnym klubie - a czuje się sprawny i sport jest jego pasją - też może wziąć udział w rekrutacji.

Pomysł uruchomienia klas sportowych w Rydułtowach zyskał poparcie władz powiatu. Za atut władze powiatu uważają to, że klasy sportowe będą działać w ramach technikum. Uczniowie, prócz tego, że będą mieli dużo godzin wychowania fizycznego, będą się kształcić w zawodzie technik logistyk. - Po ukończeniu szkoły absolwenci będą mieli zawód - podkreśla członkini zarządu powiatu wodzisławskiego Kornelia Newy, która jest odpowiedzialna za powiatową oświatę.

To istotne, bo przecież nie wszyscy uczniowie zwiążą swoją przyszłość z piłką nożną. Nie każdego czeka kariera na boisku. - Dlatego oferujemy kształcenie w nowoczesnym zawodzie, który wydaje się atrakcyjny na obecnym rynku pracy - mówi dyrektor Stebel. Dodaje, że szkoła ma odpowiednią bazę sportową do uruchomienia klas sportowych, m.in. przy szkole działa kompleks Orlik. Same zajęcia sportowe mają być prowadzone przez nauczycieli z uprawnieniami trenerskimi.

23 marca w szkole ma odbyć się dzień otwarty. Wtedy zainteresowani będą mogli dowiedzieć się więcej.

(mak)