środa, 22 września 2021

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

Dzień Edukacji Prawnej z sądem i biblioteką

19.03.2019 06:00 | 0 komentarzy | d

Kto po kim dziedziczy? Jak poprawnie napisać testament, aby był ważny? Gdzie przeprowadzić postępowanie spadkowe? Sąd Rejonowy w Raciborzu oraz raciborska biblioteka zorganizowały spotkanie z okazji Dnia Edukacji Prawnej pt. „Dziedziczenie - to warto wiedzieć”.

Dzień Edukacji Prawnej z sądem i biblioteką
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Każdy z nas – bez wyjątku – znajdzie się kiedyś w sytuacji, w której wiedza na temat dziedziczenia okaże się bardzo pomocna. Albo ktoś przekaże majątek nam, albo my staniemy przed dylematem, jak mądrze przekazać majątek najbliższym. Prawo spadkowe w Polsce jest zagmatwane i łatwo popełnić kosztowne błędy. Dlatego Sąd Rejonowy w Raciborzu postanowił z okazji Dnia Edukacji Prawnej, którego celem jest promocja wiedzy prawnej, przybliżyć raciborzanom właśnie ten temat.

Wszyscy doskonale pamiętamy sceny z amerykańskich filmów, kiedy zgromadzona przy jednym stole rodzina słyszy: „Tobie rodzice zapisali dom, tobie jacht a tobie złoty zegarek…”. Uwaga! To tylko film, w dodatku amerykański! Temat dziedziczenia w Polsce jest o wiele bardziej złożony, dlatego właśnie warto przyjrzeć mu się z bliska. Uczestnicy wykładu w bibliotece poznali m.in. rodzaje dziedziczenia i testamentów, dowiedzieli się, że wspólne testamenty w prawie polskim są nieważne, a testament może zawierać rozrządzenie tylko jednego spadkobiercy. Publiczność była ciekawa czy i jak można odrzucić spadek, co z dziedziczeniem poza granicami kraju oraz co w praktyce oznacza wydziedziczenie.

Temat w sposób bardzo przystępny omówiły Marzena Korzonek - sędzia cywilny, Prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego, oraz Barbara Gniewek - adwokat, specjalizująca się w prawie cywilnym i rodzinnym, absolwentka Wydziału Prawa Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego.

To kolejne spotkanie w ramach cyklu edukacji prawnej „Mam prawo do...”, organizowane dzięki współpracy Sądu Rejonowego z raciborską biblioteką. Kolejne zaplanowano na 23 maja, czyli w Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Szczegóły wkrótce.

źródło: MiPBP w Raciborzu. 

Ludzie:

Marzena Korzonek

Marzena Korzonek

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu