Piątek, 26 kwietnia 2019

imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

RSS

PGG chwali się wynikami. Na każdej tonie węgla spółka zarobiła 25 zł

18.03.2019 16:37 | 6 komentarzy | mak

W 2018 roku Polska Grupa Górnicza osiągnęła 493 mln zysku, wydobyła blisko 30 mln ton węgla i przeznaczyła na inwestycje 2 418 mln złotych – poinformował o tym na konferencji prasowej prezes spółki Tomasz Rogala.

PGG chwali się wynikami. Na każdej tonie węgla spółka zarobiła 25 zł
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W konferencji prasowej, która odbyła się 18 marca w siedzibie PGG w Katowicach, wzięli udział także minister Grzegorz Tobiszowski oraz wiceprezesi PGG Andrzej Paniczek i Piotr Bojarski. W porównaniu z 2017 r. nakłady na inwestycje wzrosły o 33%, a w kolejnym - 2019 - będą jeszcze większe. Szacuje się, że będzie to około 3 179 mln zł, czyli wzrost o kolejne 31%. Na każdej tonie węgla PGG zarobiła w 2018 r. 25 zł.

- Jesteśmy powiązani z trzema naszymi interesariuszami, są to pracownicy, czyli kapitał ludzki, wiedza i technologia czyli zarówno współpraca z dostawcami sprzętu jak i jednostkami naukowymi, aż po podatki i opłaty, które trafiają do budżetu centralnego i budżetów lokalnych – podkreślał prezes Tomasz Rogala.

Warto przypomnieć, że sama Polska Grupa Górnicza zatrudnia 43 tysiące pracowników, natomiast dla całego regionu generuje około 200 tysięcy miejsc pracy. W 2018 r. na rzecz budżetu centralnego spółka zapłaciła 3,1 mld zł, a na rzecz budżetów lokalnych 171,3 mln zł.

- PGG inwestuje w nowoczesność i nowoczesne zarządzanie. Jest to zupełnie inna firma niż dwa, trzy lata temu. Dzisiaj mamy sprawozdanie spółki, która jest cały czas w procesie budowania swojego charakteru, swojej tożsamości. Nie możemy nie pamiętać, że trzy lata temu zastanawialiśmy się czy ta spółka będzie w ogóle istnieć, dwa lata temu byliśmy zatroskani o nią. Na naszych oczach rodzi się podmiot, który nie dość, że daje nam stabilność w sektorze energetycznym, ale także pokazuje nam nową jakość w zarzadzaniu – mówił minister Tobiszowski. Podkreślił również, że już teraz polskie spółki górnicze przekształcają się w podmioty innowacyjne. - Polska Grupa Górnicza przygotowuje się do uruchomienia zakładu zgazowania węgla, przygotowuje się do inwestycji w fotowoltaikę, to pokazuje, że nasze spółki węglowe przeobrażają się w podmioty, które nie tylko będą wydobywać węgiel, ale będą również mieć spółki, które będą programami nowych, nowoczesnych technologii - zaznaczył.


A co planuje Polska Grupa Górnicza w tym roku?

  •  Planuje za ponad 1,4 mld zł uzbrojenie 45 ścian wydobywczych i wydrążenie 140 km nowych wyrobisk.
  • Ma zamiar kontynuować inwestycje kluczowe - za 582 mln zł - oraz dalsze zakupy nowego sprzętu, głównie urządzeń transportowych oraz sekcji obudowy zmechanizowanej za prawie 1,2 mld zł.
  • Chce zwiększać wykorzystanie pozyskanego w kopalniach metanu do produkcji prądu, ciepła i sprężonego powietrza oraz stopniowo uruchamiać na swoich terenach instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy szczytowej ok. 95 megawatów.

źródło: PGG