Niedziela, 19 stycznia 2020

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Bezpieczne zakupy w sieci. Jak uchronić się przed nieudaną transakcją?

15.03.2019 10:04 | 1 komentarz | (s)

Technologia z roku na rok umożliwia nam coraz więcej, dlaczego więc z niej nie skorzystać? Niezależnie od tego czy planujemy zakup pralki, komputera lub torebki – transakcji możemy dokonać za pośrednictwem Internetu. Zanim jednak przejdziemy do wydawania, upewnijmy się, że zachowujemy przy tym podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci. Co uchroni nas przed nieudanymi zakupami?

Bezpieczne zakupy w sieci. Jak uchronić się przed nieudaną transakcją?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Komputer z antywirusem to podstawa

W transakcjach internetowych najważniejsza jest pewność, że kupujemy na zabezpieczonym sprzęcie. Dlatego dokonując płatności najlepiej korzystać z własnego komputera lub smartfona. Zakupy za pośrednictwem komputera dostępnego dla ogółu, np. w bibliotece mogą skończyć się kradzieżą danych oraz pieniędzy. Przede wszystkim powinniśmy mieć pewność, że urządzenie posiada odpowiednie zabezpieczenia. Złośliwe aplikacje mogą pojawić się na komputerze bez naszej wiedzy, natomiast dobry program antywirusowy uniemożliwi im działanie. 

Warto również sprawdzić, czy połączenie internetowe jest dobrze zabezpieczone. Wykorzystywana sieć lub router powinny posiadać hasło dostępu.

Gdzie robić zakupy w sieci?  

Ważne jest nie tylko to jak, ale także gdzie robimy zakupy. Zanim zdecydujemy się na zakup czegokolwiek, upewnijmy się, że odwiedzana przez nas witryna jest wiarygodna. Jeśli sklep jest godny zaufania, powinniśmy tam bez problemu znaleźć dane świadczące o prowadzeniu działalności gospodarczej. Mając adres, numer telefonu lub NIP firmy, możemy sprawdzić ją w Głównym Urzędzie Statystycznym. Najlepiej korzystać ze znanych i sprawdzonych sklepów.  

Tyczy się to nie tylko witryn sprzedawców, ale również strony banku. Zanim podamy gdziekolwiek dane z naszej karty kredytowej, sprawdźmy, czy w adresie witryny widnieje jeden ze skrótów – http lub https, gdzie „s” oznacza połączenie szyfrowane. Dodatkowo po lewej stronie okna adresowego powinna znajdować się zielona kłódka. Po kliknięciu otrzymamy informacje o tym, z jakich certyfikatów korzysta dana witryna. Unikajmy również linków przesyłanych do nas np. drogą mailową. Wielu oszustów podszywa się pod banki i strony sklepów z nadzieją, że nieświadomi użytkownicy wpiszą tam swoje dane podczas transakcji. 

O czym pamiętać przy płaceniu kartą kredytową?

Żeby dokonać płatności w sieci nie potrzeba wiele, wystarczą dane umieszczone na karcie kredytowej. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza podczas zakupów. Jeśli sprzedawca wymaga od nas np. skanu dowodu osobistego lub karty, powinno to wzbudzić nasz niepokój. Im mniej danych podajemy przy transakcji tym lepiej. Starajmy się też dokumentować zakupy w sieci, zachowując potwierdzenie zapłaty.

Materiał zewnętrzny