Niedziela, 26 stycznia 2020

imieniny: Pauli, Polikarpa, Pauliny

RSS

Ruszył program Mama 4+

16.03.2019 07:00 | 0 komentarzy | red

Od 1 marca obowiązują przepisy ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. W Oddziale ZUS w Rybniku złożono już ponad tysiąc wniosków.

Ruszył program Mama 4+
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rybnicki Oddział ZUS jest drugi w Polsce, po gdańskim, który przyjął najwięcej wniosków o rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Do 4 marca do oddziału ZUS w Rybniku i inspektoratów w Tychach, Pszczynie, Wodzisławiu Śląskim i Raciborzu wpłynęło ponad tysiąc wniosków. Najwięcej tych wniosków składanych jest w jednostce w Rybniku i w Wodzisławiu, najmniej w Raciborzu. W całym województwie śląskim liczba wniosków przekroczyła 2,1 tys.

Kto może skorzystać z Programu Mama 4 Plus?

Świadczenia te będzie finansowane z budżetu państwa. Do wypłaty będzie upoważniony między innymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie może być przyznane:

• matce, która ukończyła 60 lat, urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci i nie ma dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania

• ojcu, który ukończył 65 lat i wychował co najmniej czworo dzieci, w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być przyznane ojcu, jeśli nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.

Świadczenie przysługiwać będzie nie tylko w przypadku wychowywania własnych dzieci, ale także w razie wychowywania dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej).