Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

W Wodzisławiu nabór do przedszkoli "elektroniczny" tylko z nazwy?

14.03.2019 08:37 | 9 komentarzy | mak

Wkrótce w Wodzisławiu Śl. rusza rekrutacja do przedszkoli. - Przygotowujemy się do przeprowadzenia po raz pierwszy w naszym mieście naboru w sposób elektroniczny - zapowiadał jeszcze niedawno prezydent Mieczysław Kieca. - Na czym polega "elektroniczność"? Rodzic wypełnia dokument online... po czym musi go wydrukować i złożyć w przedszkolu - nie kryje zaskoczenia takim rozwiązaniem Kacper Biernacki ze stowarzyszenia Wodzisław 2.0.

W Wodzisławiu nabór do przedszkoli "elektroniczny" tylko z nazwy?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od 18 marca będzie można składać wnioski o przyjęcie dzieci do wodzisławskich publicznych przedszkoli. Tegoroczna rekrutacja po raz pierwszy ma być prowadzona w systemie elektronicznym. - To bardzo duża zmiana. Trwa zakup potrzebnego oprogramowania, przygotowywane są placówki - mówił w lutym na sesji rady miasta prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca.

Zasady rekrutacji "po nowemu" przeanalizował lider stowarzyszenia Wodzisław 2.0 Kacper Biernacki i za pośrednictwem mediów społecznościowych skomentował je tak: "informatyzacja po polsku dotknęła również Wodzisław Śląski". - Ano otrzymaliśmy ostatnio informację, że pierwszy raz w tym roku rozpoczynamy elektroniczny nabór do przedszkoli. Na czym polega jego "elektroniczność"? Rodzic wypełnia dokument online... po czym musi go wydrukować i złożyć w przedszkolu - nie kryje zaskoczenia taką formą, bo przecież to oznacza, że rodzice i tak będą musieli udać się do placówek oświatowych, żeby złożyć dokument. Tak jak wcześniej.

Biernacki podał też inny przykład "informatyzacji po polsku". - Parę lat temu wprowadzono rewelacyjne ułatwienie dla przedsiębiorców - elektroniczną rejestrację spółki: poprzez stronę https://ekrs.ms.gov.pl/s24/ można było zarejestrować taki podmiot nawet w 24 godziny korzystając np. z profilu zaufanego (ePUAP). Zmiana przepisów spowodowała, że przy zakładaniu spółki pojawiły się nowe formularze oświadczeń - na które system elektroniczny nie był przygotowany. Rejestrujący spółki przy wykorzystaniu profilu zaufanego wzywani byli do uzupełnienia wniosków pocztą, bądź do osobistego złożenia oświadczeń w sądzie. I tutaj ciekawostka - ponieważ cały proces rozpoczęty byłe elektronicznie, to urzędnik na tak złożonym dokumencie papierowym przybijał pieczątkę "przyjęto w trybie elektronicznym" - nawiązuje Biernacki do innej sytuacji. - Zatem informatyzacja po polsku polega na tym, że urzędnicy otrzymują pieczątki, które przybijają na papierowych dokumentach w sposób magiczny zamieniając je na elektroniczne - dodaje.

Zapytaliśmy w wodzisławskim urzędzie miasta, dlaczego zdecydowano się na takie rozwiązanie - że tylko sama rejestracja przebiega elektronicznie, a wniosek trzeba i tak złożyć w formie papierowej. Okazuje się, decydowały kwestie prawne. Między innymi to, że wniosek i tak trzeba podpisać. A nie każdy posiada tzw. elektroniczny podpis.

Wodzisławscy urzędnicy informują, że obecny system nie przewiduje tego, że cały proces rekrutacji może być przeprowadzony w trybie elektronicznym. Jednak w przyszłości system będzie można rozszerzyć - tak, by rekrutacja od początku do samego końca miała charakter e-naboru i nie wymagała składania papierowego wniosku w placówkach.

Ludzie:

Kacper Biernacki

Kacper Biernacki

Kandydat na urząd prezydenta miasta Wodzisław Śląski w wyborach samorządowych w 2018 r.