Piątek, 14 maja 2021

imieniny: Bonifacego, Macieja, Dobiesława

RSS

Przebudowa dworca w Wodzisławiu droższa o milion

13.03.2019 19:00 | 66 komentarzy | mak

Przywrócona do świetności elewacja remontowanego dworca kolejowego w Wodzisławiu Śląskim robi wrażenie. Ale łyżką dziegciu w beczce miodu okazuje się finansowanie inwestycji. Remont jest droższy, niż planowano. Między innymi dlatego, że projektant nie uwzględnił wszystkich koniecznych robót. Władze Wodzisławia rozważają wystąpienie na drogę sądową.

Przebudowa dworca w Wodzisławiu droższa o milion
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do sądu?

Prezydent odbył poważną rozmowę z wykonawcą remontu dworca. Po pierwsze - zwrócił się do niego z prośbą, by ten oszacował, na jaką kwotę mogą wystąpić ewentualne kolejne przekroczenia. Okazuje się, że nie będzie to więcej niż 155 tys. zł. Takie oświadczenie złożył wykonawca. - Poprosiłem też wykonawcę o rzecz bardzo dla mnie ważną. Chodzi o to, by przygotował wykaz robót, które musiały zostać wykonane dla poprawności inwestycji, a których projektant w ogóle nie przewidział - wyjaśnia prezydent.

Po co taki wykaz? Okazuje się, że miasto planuje dochodzić swoich praw. - Wykonaliśmy analizę prawną dla pięciu wodzisławskich inwestycji, w tym dla rewitalizacji dworca, pod kątem wystąpienia w stosunku do projektantów o odszkodowania - tłumaczy prezydent. - Rozważamy wystąpienie na drogę cywilną - dodaje.

W tej chwili prawnicy analizują, jakie szanse powodzenia będzie miał ewentualny proces o odszkodowania. Prezydent wyjaśnia, że prawo jest skonstruowane w taki sposób, że samo wykazanie przed sądem, iż projektant nie przewidział szeregu koniecznych robót, nie gwarantuje wygranej. Trzeba bowiem udowodnić, że tego rodzaju błędy projektowe spowodowały realną, wymierną stratę dla inwestora. O ile w przypadku inwestycji komercyjnych jest to proste do wyliczenia i udowodnienia (np. w nowym domu przyjęć przez opóźnienia nie odbyły się trzy zaplanowane wcześniej wesela), tak w przypadku inwestycji samorządowych - które na siebie nie zarabiają - taką stratę trudniej wykazać. - W marcu wraz z prawnikami podejmiemy decyzję co do ewentualnej walki o odszkodowania - mówi prezydent.

(mak)

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.