Piątek, 26 lutego 2021

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

Emeryci zastąpią strajkujących nauczycieli podczas egzaminów?

12.03.2019 12:29 | 70 komentarzy | żet

Urzędnicy MEN pracują nad zmianą przepisów, a emerytowani nauczyciele deklarują pomoc w przeprowadzeniu egzaminów, gdyby zostały one zagrożone przez strajk.

Emeryci zastąpią strajkujących nauczycieli podczas egzaminów?
Urszula Bauer
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy uważasz, że nauczyciele powinni walczyć o podwyżki nawet podczas egzaminów gimnazjalistów/ósmoklasistów?

Do 25 marca trwają referenda strajkowe w szkołach. Ich organizatorem jest Związek Nauczycielstwa Polskiego. Planowany przez ZNP strajk ma rozpocząć się 8 kwietnia. Tymczasem dwa dni później, tj. 10 kwietnia, w szkołach rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne, natomiast 15 kwietnia mają rozpocząć się egzaminy ósmoklasistów.

Pracują nad zmianą przepisów...

Przeprowadzenie egzaminów podczas strajku może okazać się niemożliwe, dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad zmianą przepisów, która pozwoliłaby tworzyć zespoły egzaminacyjne oraz nadzorujące przebieg egzaminów również z nauczycieli, którzy nie są pracownikami danej szkoły.

Obecnie nauczyciele spoza szkoły, w której odbywa się egzamin, mogą stanowić tylko część tych gremiów. Po wejściu w życie zmian, komisje mogłyby składać się w całości z nauczycieli innych szkół.

Nieoczekiwana pomoc

Portal Samorządowy informuje, że Śląskie kuratorium oświaty odbiera zgłoszenia emerytowanych nauczycieli oferujących pomoc w przeprowadzeniu egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasisty w razie strajku nauczycieli.

- To jest jednak budujące, że nauczyciele ze starszego pokolenia, nawet nieuczestniczący już bezpośrednio w pracy swojej szkoły, mają poczucie odpowiedzialności, że to ważny moment dla uczniów - powiedziała kurator Urszula Bauer podczas zorganizowanej w miniony piątek konferencji prasowej.

Pomoc deklarują również osoby, które nie pracują w tym zawodzie, ale mają uprawnienia do jego wykonywania. Z reguły są to rodzice dzieci, których egzamin jest zagrożony.

Urszula Bauer poinformowała, że póki co kuratorium nie rozważa skorzystania z pomocy wolontariuszy.