Piątek, 5 czerwca 2020

imieniny: Waltera, Bonifacego, Dobromira

RSS

Krzyżanowice z pieniędzmi na żłobek. Rudnik i Pietrowice Wielkie na kluby dla seniorów

09.03.2019 16:21 | 0 komentarzy | mad

W piątek 8 marca w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, poseł na Sejm RP i przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Bożena Borys-Szopa oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wręczyli promesy w ramach programów „Maluch+” i „Senior+” samorządowcom z naszego regionu. W uroczystości wzięli także udział wicewojewoda śląski Robert Magdziarz, pełnomocnik wojewody śląskiego ds. rodziny Maria Nowak oraz wicekurator oświaty Dariusz Domański.

Krzyżanowice z pieniędzmi na żłobek. Rudnik i Pietrowice Wielkie na kluby dla seniorów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pieniądze na żłobek

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na tegoroczną edycję programu „Maluch+” przeznaczyło 450 milionów złotych. – To trzykrotnie więcej środków niż było do tej pory – podkreślił podczas uroczystości wiceminister Szwed. W praktyce to ponad 27 tys. nowych miejsc dla maluchów. – Wręczymy promesy dla 9 samorządów z woj. śląskiego, które otrzymały dofinansowanie w ramach tego programu, a gdzie nie było żadnego żłobka – dodał wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. O wsparcie mogły ubiegać się gminy, samorządy województwa, powiaty oraz podmioty inne niż jednostki samorządu terytorialnego. Środki przeznaczone na powstanie nowych miejsc opieki dla dzieci do lat 3 otrzymały wszystkie projekty zgłoszone do konkursu.

Do gminy Krzyżanowice trafiło 198 tys. zł. Promesę odebrał wójt Grzegorz Utracki. Siedzibą żłobka ma stać się specjalnie wygospodarowana salka przy przedszkolu w Tworkowie. Placówka ma zostać przygotowana na dziesięć miejsc, a jej uruchomienie planowane jest na wrzesień (o tych planach pisaliśmy także TUTAJ).

Z myślą o seniorach

Blisko 3,9 mln zł otrzymały samorządy z woj. śląskiego na utworzenie i prowadzenie placówek dla osób starszych w ramach tegorocznej edycji rządowego programu „Senior+”. Łącznie powstaną 23 placówki dla osób starszych, z tego 7 Domów i 16 Klubów Senior+. Z nowych miejsc aktywnego wypoczynku skorzystać będą mogli seniorzy z większych i mniejszych miejscowości.

Wśród miejscowości, które otrzymały pieniądze jest Rudnik. Do gminy trafiło lekko ponad 149 tys. zł. Pieniądze mają być wydatkowane na utworzenie Klubu Senior+. Promesę podczas piątkowego wydarzenia odebrał wicewójt Tomasz Kruppa. Pieniądze trafiły również do Pietrowic Wielkich. Obecny na uroczystości wójt Andrzej Wawrzynek odebrał czek na prawie 232 tys. złotych. To pieniądze na uruchomienie Dziennego Domu Seniora+.

źródło: ŚUW Katowice, opr. (mad).

Ludzie:

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Jarosław Wieczorek

Jarosław Wieczorek

Wojewoda Śląski

Tomasz Kruppa

Tomasz Kruppa

Wicewójt gminy Rudnik