Niedziela, 19 stycznia 2020

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Patrol

Co piąty funkcjonariusz policji jest kobietą. Co o tym sądzicie? [SONDA]

08.03.2019 08:59 | 1 komentarz | acz

Policjantka zatrzymująca pojazd do kontroli drogowej, patrolująca ulice, to w dzisiejszych czasach widok, który nikogo nie dziwi. W korpusie służby cywilnej większość stanowią Panie, bez których niemożliwe byłoby funkcjonowanie policyjnej administracji.

Co piąty funkcjonariusz policji jest kobietą. Co o tym sądzicie? [SONDA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak kobiety w policji radzą sobie podczas interwencji?

Coraz więcej kobiet zakłada policyjny mundur i ślubuje stać na straży prawa. Panie pełniące służbę w policji nie mogą liczyć na przywileje. Tak samo jak mężczyźni muszą przejść testy sprawnościowe i rozpocząć służbę w policji od służby patrolowej. Policjantka z radarem coraz mniej dziwi kierowców, ale służba Pań to nie tylko drogówka, czy patrolowanie ulic. Kobiety obecne są we wszystkich pionach: w prewencji, służbie kryminalnej i dochodzeniowej. Pracują także na stanowiskach dzielnicowych lub kierują jednostkami.

Wśród kadry kierowniczej w policji znajduje się kilkaset Pań, a w całej formacji jest ich kilkanaście tysięcy. W historii policji jak do tej pory były dwie Panie, które awansowały na stopień generalski. Pierwszą kobietą generał w polskiej policji była nadinsp. Irena Doroszkiewicz, która pełniła służbę m.in. na stanowisku Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu. Drugą Panią generał jest nadinsp. Helena Michalak – Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp., która pełniła służbę na stanowisku Zastępcy Komendanta Głównego policji.

Kobieca część polskiej policji to nie tylko funkcjonariuszki w mundurach. To także kobiety zajmujące się logistyką wspomagającą pracę policjantów. Dbają o właściwy obieg dokumentacji, wyposażenie jednostek oraz funkcjonariuszy, zajmujące się sprawami administracyjnymi, finansowymi, kadrowymi czy inwestycyjnymi. Choć nie widujemy ich na zewnątrz, to bez ich pracy właściwe funkcjonowanie komend i komisariatów nie byłoby możliwe.

Wiele kobiet poza służbą prowadzi dom dbając o męża i dzieci, a mimo to znajduje jeszcze czas i energię na rozwijanie swoich pasji. Po zdjęciu mundurów Panie zakładają kimona, stroje do biegania, pływania czy jazdy konnej. Wiele z nich wykonuje swoją pasję profesjonalnie i posiada na koncie niejeden medal. Nie sposób wymienić wszystkich zajęć jakim poświęcają się poza służbą, śpiewają w zespołach lub chórach, grają w piłkę nożną lub pasjonują się motoryzacją.

(acz)