Poniedziałek, 12 kwietnia 2021

imieniny: Juliusza, Ludosława, Zenona

RSS

Droga jest, ale jakby jej nie było. I inwestować nie można

09.03.2019 13:00 | 6 komentarzy | art

Andrzej Szkatuła, przedsiębiorca z Czyżowic kupił w Gorzycach działkę inwestycyjną. Chciał na niej wybudować myjnię. Na zakup i uzbrojenie działki wydał ponad 200 tys. zł. Od dwóch lat nie może rozpocząć inwestycji. Najpierw na przeszkodzie stanęła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, teraz przedsiębiorca oskarża o brak wsparcia gminę Gorzyce. Jej wójt Daniel Jakubczyk odpowiada, że gmina nie może brać odpowiedzialności za błędy przedsiębiorcy.

Droga jest, ale jakby jej nie było. I inwestować nie można
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O sprawie pisaliśmy na naszych łamach w połowie ubiegłego roku. Inwestor z Czyżowic zakupił działkę położoną przy skrzyżowaniu Drogi Krajowej nr 78 ze zjazdem na basen Nautica, Orlik i market Biedronka. Tuż przy skrzyżowaniu znajduje się wlot na drogę gminną, która jest dojazdem nie tylko do tej działki, ale również do innych parceli. Zdaniem GDDKiA, która administruje skrzyżowaniem, w sytuacji kiedy przedsiębiorca zadeklarował, że po uruchomieniu zaplanowanej inwestycji, będzie tam wjeżdżać 50-60 samochodów na dobę, wlot tej drogi znajduje się zbyt blisko skrzyżowania, przez co wzrosłoby na nim ryzyko kolizji. GDDKiA zablokowała więc budowę. Przedsiębiorca uważa tłumaczenia urzędników GDDKiA za absurdalne. - Skrzyżowanie jest wyposażone w lewoskręt dla jadących od strony centrum Gorzyc, oraz prawoskręt dla jadących od Chałupek – argumentuje.

Sprawa utknęła

GDDKiA postawiła jednak sprawę jasno - jeśli przedsiębiorca chce uruchomić swój biznes, to wlot drogi gminnej prowadzącej do jego działki, musi zostać odsunięty od skrzyżowania z „krajówką”. Przedsiębiorca, który wniosek o pozwolenie na budowę do Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu złożył 20 listopada 2017 r., otrzymał je w lipcu 2018 r. Uwzględnia ono uwagi GDDKiA, co oznacza, że przedsiębiorca może rozpocząć budowę, pod warunkiem, że wlot drogi gminnej zostanie odsunięty od DK 78. Aby do tego doszło, gmina Gorzyce musi zakupić fragment prywatnej działki pod budowę nowego wlotu drogi gminnej. Chodzi o około 10 arów. I tu sprawa utknęła. Urząd Gminy w Gorzycach i właściciel działki nie doszli do porozumienia co do kwoty zakupu.