Piątek, 23 października 2020

imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

RSS

Wojska Obrony Terytorialnej przybliżają się do Kuźni Raciborskiej

10.03.2019 12:30 | 3 komentarze | mad

Wszystko wskazuje na to, że terytorialsi umiejscowią jednak swój batalion w powiecie raciborskim.

Wojska Obrony Terytorialnej przybliżają się do Kuźni Raciborskiej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

O tym, że Wojska Obrony Terytorialnej będą stacjonowały w Kuźni Raciborskiej, mówiło się od dawna. Kilka tygodni temu światło dzienne ujrzała jednak informacja, że terytorialsi żegnają się z powiatem raciborskim. Informowaliśmy o tym na łamach „Nowin Raciborskich” oraz w portalu nowiny.pl.

Przypomnijmy, Kuźnia Raciborska na potrzeby terytorialsów miała przekazać budynek byłej podstawówki przy ul. Arki Bożka, w zamian miała otrzymać szesnaście innych działek. W sprawę został zaangażowany starosta raciborski, który jako przedstawiciel skarbu państwa miał dokonać zamiany. Wszystko miało sprowadzić się do aktów notarialnych, te jednak nie zostały przygotowane. Sprawa rozbiła się o podatek VAT, który miał zostać zapłacony przez raciborskie starostwo. Mowa o niemałej kwocie, bo około 800 tys. złotych.

– Jestem gotowy do zamiany, muszę mieć jednak zapewnienie, że powiat nie zostanie obciążony podatkiem VAT – podkreślał wówczas w rozmowie z Nowinami starosta Grzegorz Swoboda. Zauważał również, że ostateczna decyzja w sprawie wycofania się Wojsk Obrony Terytorialnej z Kuźni Raciborskiej nie zapadła. Mówił, że są prowadzone rozmowy, a we wszystkich kwestiach pomaga poseł Czesław Sobierajski. I faktycznie ostateczne decyzje nie zostały podjęte. Jak przekazał nam Paweł Macha, burmistrz Kuźni Raciborskiej temat powrócił. Ponownie usiadł do jednego stołu ze starostą. Pomagała im kancelaria doradzająca w kwestii podatku VAT. Ustalono, że koszty, o które rozbija się cała sprawa, pokryje Kuźnia Raciborska, taką też decyzję poparli jednogłośnie radni na lutowej sesji.

Teraz ruch jest po stronie terytorialsów. Jeśli powiedzą, że wracają, to gmina wydatkuje ze swojego budżetu potrzebną kwotę. Minusem porozumienia jest jednak kwestia kosztów, bo cierpi na tym gminny budżet. Część pieniędzy ma jednak zostać odzyskana, również chodzi o VAT. Ma pomóc także starosta. Jak przyznał w rozmowie z Nowinami burmistrz Macha, chodzi o pewnego rodzaju barter, który starosta wydatkuje na inwestycje drogowe w gminie. – Jesteśmy gotowi na przekazanie działek – zauważa szef gminy. – Podpisaliśmy protokół uzgodnień. Prowadzimy ostatnie działania prowadzące do podpisania aktu notarialnego. Wspólnymi siłami z burmistrzem udało nam się przywrócić działania na rzecz umiejscowienia Wojsk Obrony Terytorialnej w Kuźni Raciborskiej – komentuje starosta Grzegorz Swoboda.

(mad)

Ludzie:

Czesław Sobierajski

Czesław Sobierajski

Były poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.