Wtorek, 23 kwietnia 2019

imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta

RSS

Wielka radość w Cyprzanowie. Do "domu dziecka" powrócili podopieczni [ZDJĘCIA]

05.03.2019 14:07 | 0 komentarzy | mad

Placówki z terenu Pietrowic Wielkich odżywają. We wtorek 5 marca ośrodek w Cyprzanowie oficjalnie otwarto. W Samborowicach podobna uroczystość ma nastąpić wkrótce.

Wielka radość w Cyprzanowie. Do "domu dziecka" powrócili podopieczni [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W grudniu informowaliśmy o tym, że placówki w Samborowicach i Cyprzanowie zakończą działalność, bo stowarzyszenie Otwarte Serca Dzieciom, które je prowadziło przegrało konkurs o dotacje na ten cel. Dzieci przeniesiono więc do innych miejscowości. Prowadzone były jednak działania, aby dzieci powróciły do gminy Pietrowice Wielkie. W sprawę zaangażowało się szereg osób, m.in. starosta Grzegorz Swoboda wraz z całym Zarządem Powiatu Raciborskiego, członek zarządu województwa śląskiego Michał Woś, radni powiatowi i gminni. Starania przyniosły zamierzony efekt w przypadku placówki Cyprzanowie. W ośrodku znów zapalno światła. Zmienił się jednak organ nadzorujący. Od teraz to powiat raciborski będzie trzymał pieczę nad ośrodkiem, wcześniej leżało to w gestii marszałka. – Cieszymy się, że tak ta sprawa się zakończyła. Starosta musiał nas chcieć i nam zaufać - mówi dyrektor ośrodka Magdalena Strzelczyk. W placówce obecnie przebywa 13 dzieci, maksymalnie może być tam 14 podopiecznych. Zmiany przyczyniły się również do zmian formalnych. Wcześniej był to ośrodek opiekuńczo – terapeutyczny, dziś to placówka opiekuńczo-wychowawcza; wynika to z przepisów prawa. Dotacje na prowadzenie ośrodka przeznaczają natomiast gminy, z których pochodzą poszczególne dzieci.

Podczas wtorkowej uroczystości w cyprzanowskiej placówce panowała ogromna radość. Były przemowy oraz łzy wzruszenia. – Odkąd przekroczyłem progi tego budynku, to uśmiech nie schodzi mi z twarzy – dzielił się z obecnymi w ośrodku starosta Grzegorz Swoboda. Dziękował wszystkim za zaangażowanie. Następnie przekazał na ręce dzieci upominek, podobny gest był ze strony wójta Andrzeja Wawrzynka (upominek w imieniu szefa gminy przekazał Piotr Bajak, przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie) oraz Alfredy Staniek, dyrektor Szkoły Podstawowej w Samborowicach, która również zaangażowała się w działania zmierzające do powrotu dzieci do placówki.

W Samborowicach na dzieci jeszcze czekają, obecny na uroczystości sołtys Adrian Niewiera przyglądał się wydarzeniu. - Trochę ze smutkiem w sercu patrzę na nasz obiekt, który na razie jest pusty. Jednak myślę, że pójdzie to w tym samym kierunku co w Cyprzanowie – przyznał szef wioski w rozmowie z Nowinami.

Szerszą relację zamieścimy w kolejnym wydaniu „Nowin Raciborskich” (12.03)

Czytaj również: 

Ludzie:

Andrzej Wawrzynek

Andrzej Wawrzynek

Wójt gminy Pietrowice Wielkie.

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Michał Woś

Michał Woś

Były radny Raciborza, były wiceminister sprawiedliwości, pełnomocnik ministra Zbigniewa Ziobry, radny sejmiku śląskiego i członek zarządu województwa.

Piotr Bajak

Piotr Bajak

Przewodniczący rady gminy Pietrowice Wielkie