Wtorek, 19 stycznia 2021

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Epidemia koronawirusa:

W podstawówce po gimnazjum brakuje uczniów

07.03.2019 19:00 | 2 komentarze | juk

Czy jedna z radlińskich podstawówek zniknie z mapy miasta? Tamtejsza burmistrz stanowczo zaprzecza. - Ktoś rozpowiada te fałszywe informacje, wprowadzając przy tym niepotrzebny zamęt wśród rodziców i nauczycieli - mówi.

W podstawówce po gimnazjum brakuje uczniów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na terenie miasta funkcjonują cztery szkoły podstawowe. Placówka przy ul. Makuszyńskiego w 2017 r. na mocy reformy oświatowej została przekształcona z Gimnazjum nr 1 w Szkołę Podstawową nr 1. Obecnie boryka się jednak z problemem małej ilości uczniów. Radlińscy urzędnicy prognozują, że 1 września nie wypełni się nimi nawet do połowy.

Jasne wyliczenia

SP nr 1 jest jedną z największych placówek w mieście. Dysponuje 19 dobrze wyposażonymi salami lekcyjnymi. Jak się okazuje, jej zaplecze i warunki lokalowe nie idą w parze z ilością uczniów. Tych zaczyna po prostu brakować. Obecnie w placówce uczy się 285 dzieci w 14 oddziałach. Radlińscy urzędnicy prognozują, że w nadchodzącym 2019/2020 roku szkolnym w SP nr 1 liczba uczniów wyniesie zaledwie 191. A placówka mogłaby ich przyjąć ponad 400. Skąd tak diametralny spadek liczby uczniów? Urzędnicy winią za to reformę edukacji, ponieważ jej założenie było takie, że podstawówki powstałe w budynkach wygaszanych gimnazjów będą wypełniać się pierwszoklasistami. Stało się jednak inaczej. W przypadku SP nr 1 od września 2017 r. otworzono tylko 4 oddziały klas pierwszych. W następnym roku szkolnym planuje się otworzyć kolejne 2 klasy z pierwszakami. To jednak za mało by wypełnić lukę po 142 gimnazjalistach, którzy w czerwcu bezpowrotnie opuszczą mury szkoły.

Szkoła nie będzie zamknięta

W związku z wyludnieniem się podstawówki wśród mieszkańców zaczęła krążyć pogłoska mówiąca o zamknięciu placówki. Plotka dotarła również do władz miasta. - Wszystkie szkoły, które są na terenie miasta, będą funkcjonowały nadal - zapewnia burmistrz Radlina Barbara Magiera. Dodaje, że nikt w mieście nigdy nie miał zamiaru zamknięcia żadnej szkoły. - Myślę, że osoby, które rozpowiadają te nieprawdziwe informacje, chcą wprowadzić zamęt i niepokój w naszych placówkach. Jest to niepotrzebne - mówi pani burmistrz. Tłumaczy, że po wdrożeniu w szkołach reformy edukacji wiele samorządów boryka się z problemem zapełnienia uczniami szkół podstawowych powstałych w miejsce gimnazjów. - Nasz przypadek nie jest odosobniony - dodaje.