Niedziela, 29 listopada 2020

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Patrol

Epidemia na Śląsku:

Policja zatrzymała fałszywego wnuczka i jego wspólnika

04.03.2019 12:08 | 1 komentarz | acz

Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie 36-latek, zatrzymany przez wodzisławskich kryminalnych. Mężczyzna podejrzany jest o udział w grupie zajmującej się wyłudzaniem pieniędzy metodą "na wnuczka". 

Policja zatrzymała fałszywego wnuczka i jego wspólnika
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kryminalni w wodzisławskiej komendy pracowali nad tą sprawą od stycznia, kiedy to pod koniec miesiąca doszło do pierwszego oszustwa na terenie Radlina. Metodą na "wnuczka" wyłudzono wtedy od starszej pani ponad 67.000 złotych. W toku czynności operacyjnych ustalono, że na terenie tego miasta doszło jeszcze do dwóch takich samych czynów a do kolejnych dwóch na terenie Zabrza.

Z początkiem lutego policjanci realizując sprawę zatrzymali 58-latka, którego rola polegała na odbieraniu pieniędzy wyłudzonych od pokrzywdzonych osób. W sumie blisko 185.000 złotych. Mężczyzna za popełnione czyny został objęty policyjnym dozorem. Zastosowano wobec niego poręczenie majątkowe. Na poczet przyszłych kar i grzywien kryminalni zabezpieczyli mu także pieniądze i samochód osobowy.

Policjanci wiedzieli, że zatrzymany nie działał sam i dlatego pracowali nad ustaleniem pozostałych członków tej grupy. Wreszcie pod koniec lutego, przy udziale kolegów z komendy miejskiej w Sosnowcu zatrzymali 36-letniego mieszkańca tego miasta. Jego rola w tym przestępczym procederze polegała na odbieraniu pieniędzy na terenie Śląska i województwa lubelskiego od wspólników takich jak zatrzymany 59-latek. Następnie uzyskane pieniądze miał prawdopodobnie przekazywać dalej, do mózgów tej nielegalnej operacji.

W toku czynności procesowych, podczas przeszukań pomieszczeń zajmowanych przez 36-latka zabezpieczono telefony komórkowe, karty telefoniczne, koperty, w których pokrzywdzeni przekazywali pieniądze oszustom oraz gotówkę. W piątek, na wniosek policji i prokuratury mężczyzna został tymczasowo aresztowany.

Wszystko wskazuje na to, że w powyższy proceder zamieszanych jest więcej osób, dlatego sprawa ma charakter rozwojowy i śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

(acz)