Poniedziałek, 9 grudnia 2019

imieniny: Leokadii, Wiesławy, Nataszy

RSS

W Pietrowicach Wielkich będzie ekologiczniej

27.02.2019 07:00 | 0 komentarzy | mad

W gminie podkreślają, że nie tylko apelują do mieszkańców o ekologiczne źródła ogrzewania, ale sami dają przykład. Modernizacji doczeka się Urząd Gminy oraz Centrum Społeczno-Kulturalne.

W Pietrowicach Wielkich będzie ekologiczniej
Koncepcja modernizacji. Budynek urzędu znajduje się w byłym zamku, który został wybudowany w 1693 roku. Na początku XX wieku został przebudowany na szkołę, na skutek czego zniknęły zdobienia. Te mają powrócić.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po pierwsze ekologia

W pietrowickim urzędzie zmodernizowane zostaną instalacje grzewcze. Ponadto obiekt zostanie ocieplony (wykonana zostanie także nowa elewacja nawiązująca do dawnego zamku mieszczącego się w obiekcie), a na dachu zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne. Wymianie ulegną również drzwi wejściowe prowadzące do obiektu. Centrum Społeczno-Kulturalne przejdzie zmiany w mniejszym wymiarze, bo tam zmodernizowana zostanie instalacja grzewcza, docieplona zostanie część dachu oraz wymianie ulegną drzwi zewnętrzne prowadzące do kotłowni.

Prace wykonywane są w ramach unijnego dofinansowania, jakie samorząd otrzymał w ramach konkursu „Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna”. Dotacja wynosi nieco ponad 1,1 mln zł, całość oszacowano natomiast na prawie 1,4 mln złotych. Dodatkowo gmina przeznaczy ok. 561 tys. zł na roboty dodatkowe przy urzędzie. Chodzi o rozbiórkę przybudówki, wymianę pokrycia dachowego oraz przebudowę schodów wejściowych do budynku.

Roboty rozpoczęły się w lutym, najpierw przystąpiono do modernizacji instalacji grzewczych w urzędzie. Zgodnie z harmonogramem zawartym we wniosku o dofinansowanie inwestycja ma zakończyć się do końca sierpnia.

Tymczasowe wejście

– Konieczność przebudowy schodów wejściowych do budynku, wiązać się będzie z wejściem tymczasowym, które planuje się wykonać przez wejście z tyłu budynku – mówi sekretarz Gabriel Kuczera. Ta część modernizacji ma być przeprowadzana w okolicach czerwca.

Kolejne zmiany

Pietrowicki samorząd przygotowuje się na większe zmiany, bo modernizacji ma doczekać się również wnętrze urzędu. Prace mają rozpocząć się w przyszłym roku; co roku ma być modernizowane jedno piętro. Zakończenie przewiduje się w okolicach 2022 roku. Całość ma być sfinansowana z gminnych pieniędzy. Urzędnicy myślą również o wybudowaniu windy, na to zadanie ma być pozyskana dotacja.

(mad)