Poniedziałek, 25 marca 2019

imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

RSS

Radlin ze stacjami ładowania pojazdów elektrycznych?

23.02.2019 19:00 | 11 komentarzy | juk

Strategia, na którą radliński urząd miasta chce pozyskać dofinansowanie, ma przybliżyć zagadnienia związane z elektromobilnością.

Radlin ze stacjami ładowania pojazdów elektrycznych?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Elektromobilność zakłada korzystanie z pojazdów posiadających elektryczne jednostki napędowe. To przede wszystkim właśnie takie samochody mają zmienić wizerunek naszych miast w najbliższych latach. Z jednej strony przyczynią się do poprawy jakości powietrza, a z drugiej mają stymulować rozwój gospodarczy i zwiększać bezpieczeństwo energetyczne kraju. Dlatego m.in. w świetle wejścia w życie zeszłego roku ustawy o elektomobilności radlińscy urzędnicy starają się o dofinansowanie dla stworzenia strategii elektromobilności dla miasta na następne 16 lat.

Opracowanie strategii ma pozwolić urzędnikom określić działania dotyczące rozwoju elektromobilności w Radlinie. - W ramach koncepcji zostanie szczegółowo zdiagnozowany stan systemu naszej komunikacji ze wskazaniem docelowych kierunków działań na rzecz pokrycia ich niedoborów jakościowych i ilościowych - mówi zastępca burmistrza Radlina Zbigniew Podleśny. – Czyli będą to analizy potrzeb budowy m.in. ścieżek rowerowych, stacji dokujących dla elektrycznych pojazdów czy stacji gazu ziemnego - dodaje. Opracowanie ma zwiększyć również szanse na pozyskanie przyszłych dofinansowań dla przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska i transportu publicznego.

Program został ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest wsparcie działań samorządów w realizacji polityki elektromobilności. Dofinansowanie, o jakie ubiega się Radlin, może sięgnąć do 100 proc. kosztów kwalifikowanych, nie więcej jednak niż 50 tys. zł. - Jeżeli nie uda nam się pozyskać pieniędzy, będziemy ich szukać z innych zewnętrznych źródeł. Na chwilę obecną nie zapatrujemy się na samodzielne sfinansowanie strategii - mówi Zbigniew Podleśny.

(juk)