Poniedziałek, 24 czerwca 2019

imieniny: Jana, Danuty, Janiny

RSS

Wodzisławskie przedszkola z oczyszczaczami powietrza

23.02.2019 19:00 | 6 komentarzy | mak

Wodzisławscy radni postanowili przekazać 75 tys. zł na oczyszczacze powietrza dla miejskiego żłobka i przedszkoli. Prezydent Mieczysław Kieca zwrócił radnym uwagę, że kwota jest za mała i nie wystarczy na wyposażenie wszystkich sal w przedszkolach. – Przy pierwszych wolnych środkach dołożymy brakujące pieniądze - zapowiada przewodniczący rady miasta Dezyderiusz Szwagrzak.

Wodzisławskie przedszkola z oczyszczaczami powietrza
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kolejny przykład tarć na linii większościowa koalicja w wodzisławskiej radzie miasta - prezydent Mieczysław Kieca. Tym razem poszło o oczyszczacze powietrza dla najmłodszych wodzisławian.

Radni większościowej koalicji postanowili przeznaczyć 75 tys. zł na zakup oczyszczaczy powietrza dla wodzisławskich przedszkoli i żłobka (5 tys. zł dla żłobka i 70 tys. zł dla przedszkoli). Początkowo te same pieniądze miały być przeznaczone na promocję gospodarczą miasta, jednak radni dokonali przesunięcia środków w budżecie. - Smog jest wyjątkowo niebezpieczny dla małych dzieci. Konsekwencją mogą być ich problemy zdrowotne teraz lub w przyszłości. Stąd nasza decyzja o przekazaniu pieniędzy na zakup oczyszczaczy powietrza - mówi radny Adrian Jędryka. Dodaje, że obecnie podejmowane działania mające na celu walkę ze smogiem nie skutkują poprawą jakości powietrza, natomiast oczyszczacze w żłobku czy przedszkolach od razu sprawią, że powietrze będzie przyjazne. - Mamy nadzieję, że to pomoże zdrowiu najmłodszych - zaznaczył radny. - Konsultowałem się z jednym z lekarzy. Przekazał mi, że to dobry pomysł, by pomieszczenia, w których przebywają dzieci, były w ten sposób oczyszczane - podkreśla przewodniczący wodzisławskiej rady miasta Dezyderiusz Szwagrzak.

Prezydent Mieczysław Kieca mówi, że zależy mu na dobru i zdrowiu wodzisławskich dzieci, jednak wytyka radnym koalicji, że 75 tys. zł nie wystarczy na zakup oczyszczaczy dla wszystkich przedszkolaków. - Jeśli chodzi o żłobek, to nie ma problemu z realizacją. Ale jest problem z przedszkolami. Zaplanowana kwota jest niewystarczająca - mówi prezydenta Wodzisławia. - W Wodzisławiu mamy 64 oddziały przedszkolne. Żeby zapewnić odpowiednią liczbę oczyszczaczy potrzebujemy około 2 razy tyle środków - zaznacza włodarz. Dodaje, że nie chce występować w roli wskazującego, którym przedszkolakom przekazać oczyszczacze, a którym nie. Takiej roli woleliby też uniknąć miejscy urzędnicy. - Dlatego na naradzie z dyrektorami ustaliliśmy, że przekazane środki zostaną podzielone proporcjonalnie według liczby dzieci uczęszczających do danej placówki. I to dyrektorzy będą musieli wybrać pomieszczenia, w których oczyszczacze zostaną zamontowane - stawia sprawę jasno prezydent.

Przewodniczący rady miasta Dezyderiusz Szwagrzak wyjaśnia, że na razie udało się wygospodarować wspomniane 75 tys. zł. Ale w przyszłości z wolnych środków radni planują dołożyć brakującą kwotę.

(mak)

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.