Poniedziałek, 1 marca 2021

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

Patrol

Apel do poszukiwaczy skarbów

22.02.2019 08:50 | 3 komentarze | acz

Raciborscy policjanci zwracają się z apelem do wszystkich osób, które dokonują poszukiwania „skarbów” tzw. wykrywaczem. Teraz takie nielegalne poszukiwania są przestępstwem. 

Apel do poszukiwaczy skarbów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

1 stycznia zmieniły się przepisy dotyczące kwalifikacji czynu nielegalnych poszukiwań zabytków – dotąd było to wykroczenie, obecnie – przestępstwo. Należy dodać, że w przepisach nie nastąpiły żadne zmiany w zakresie dotychczasowych obowiązków i zasad odnośnie poszukiwania zabytków.

Co zrobić aby otrzymać pozwolenie? Należy złożyć wniosek i wnieść opłatę skarbową i na podstawie takiego pozwolenia można poszukiwać zabytki. Pozwolenie na poszukiwanie zabytków może otrzymać każdy, kto złoży do właściwego miejscowo wojewódzkiego konserwatora zabytków prawidłowo wypełniony wniosek.

Należy pamiętać, że niewłaściwie prowadzone poszukiwania mogą być zagrożeniem dla dziedzictwa archeologicznego. Oryginalne otoczenie jest tą najcenniejszą wartością dla zabytku, ponieważ jest źródłem informacji, które w przypadku niewłaściwie prowadzonych poszukiwań są bezpowrotnie tracone. Kara za niszczenie zabytków, w tym stanowisk archeologicznych, to nawet 8 lat pozbawienia wolności.
(acz)