Sobota, 22 lutego 2020

imieniny: Małgorzaty, Marty, Piotra

RSS

Województwo śląsko-małopolskie zamiast śląskiego? Jest petycja organizacji

19.02.2019 12:55 | 3 komentarze | art

Przedstawiciele Stowarzyszenia Beskidzki Dom oraz innych organizacji z małopolskiej części województwa śląskiego chcą zmienić nazwę województwa śląskiego na śląsko-małopolskie - informuje "Dziennik Zachodni".

Województwo śląsko-małopolskie zamiast śląskiego? Jest petycja organizacji
fot. slaskie.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Petycja dotycząca zmiany nazwy i heraldyki województwa zostanie złożona w Urzędzie Wojewódzkim oraz w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. Grzegorz Wnętrzak, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Beskidzki Dom, powiedział "Dziennikowi Zachodniemu", że zmiana "ma na celu równouprawnienie i dowartościowanie tych mieszkańców małopolskiej części województwa śląskiego, którzy nie identyfikują się ze Śląskiem".

Wnętrzak przypomniał, że spora część terenów obecnego województwa śląskiego leży na terenach historycznej Małopolski.

Oprócz zmiany nazwy inicjatorzy proponują też zmianę heraldyki. Wnętrzak stwierdził, że nowy herb mógłby składać się w części z orła górnośląskiego, a w części z orła małopolskiego. Organizacje mają szukać w tej sprawie wsparcia u premiera i parlamentarzystów.

Inicjatywę popierają m. in. Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, Związek Podhalan Oddział Górali Żywieckich, Stowarzyszenie Niezależni. BB, Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Lokalni z Częstochowy.