Sobota, 22 lutego 2020

imieniny: Małgorzaty, Marty, Piotra

RSS

Zbigniew Kalinowski komentuje sprawę "Honoratki": nie nadużyłem wolności słowa i nie naruszyłem dobrych obyczajów

18.02.2019 13:15 | 24 komentarze | mak

- Chciałbym się odnieść do artykułu na mój temat dotyczącego wpisu w internecie w czasie kampanii wyborczej - napisał do naszej redakcji Zbigniew Kalinowski. Przypomnijmy, że chodzi o wpisy, które pojawiły się w trakcie kampanii prezydenckiej w Wodzisławiu, a mocno dotknęły jednego z kandydatów - Dariusza Prusa (więcej o sprawie TUTAJ).

Zbigniew Kalinowski komentuje sprawę "Honoratki": nie nadużyłem wolności słowa i nie naruszyłem dobrych obyczajów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Publikujemy oświadczenie Zbigniewa Kalinowskiego:

Szanowna Redakcjo

Chciałbym się odnieść do artykułu na mój temat dotyczącego wpisu w internecie w czasie kampanii wyborczej.

Dariusz Prus wyraził chęć startowania w kampanii wyborczej, ubiegając się o stanowisko prezydenta. Wobec tego miałem prawo wyrazić swoją opinię o tej kandydaturze. Uważam do tej pory, że Dariusz Prus nie nadaje się prezydenta miasta. Taką opinię wyraża zdecydowana większość mieszkańców Wodzisławia Śląskiego. Dariusz Prus uzyskał ostatni wynik wśród 4 kandydatów, którzy startowali w wyborach na prezydenta miasta. Był to wynik nieznacznie powyżej 1000 głosów. Dariusz Prus nie zdobył też mandatu radnego w swoim okręgu. Wyprzedziły go 2 osoby z jego własnej listy. Czy to był przypadek? Uważam, że nie. Jest opinią wyrażaną przez większość osób, które interesują się lokalną polityką, że Dariusz Prus nie nadaje się do takich funkcji. Wyniki wyborów są obiektywną oceną i potwierdzeniem mojej tezy.

W moim wpisie internetowym nie używałem żadnych słów czy sformułowań, które można uznać za mowę nienawiści. Redakcja Nowin nadużyła w tytule słowa sformułowania „hejtująca”. Czy to jest hejt, może jedynie określić sąd na drodze postępowania sądowego.

Dariusz Prus może skierować sprawę do sądu na drodze cywilnej. Ja w sądzie będę bronił swojej oceny sytuacji. Jaką decyzję podejmie sąd? Nie wiem. Osobiście stoję na stanowisku, że nie nadużyłem wolności słowa i nie naruszyłem dobrych obyczajów ani dóbr osobistych żadnej osoby.

W internecie krąży wiele wulgarnych i obraźliwych wpisów na różne tematy. Jeżeliby każdy z nich reprezentował taki poziom jak moje wpisy to czytanie forum internetowych byłoby przyjemnością. Proszę rozgraniczyć nawet krytyczne opinie od wulgaryzmów i nienawistnych haseł.

Na koniec chcę powiedzieć tylko, że zbyt szybkie ferowanie wyroków i ocenianie nie jest rolą mediów, niech sądy ocenią czy zostało naruszone prawo.

Darkowi Prusowi życzę spełnienia zawodowego w innych obszarach niż działalność samorządowa. W bardzo wielu tematach nie zgadzam się z jego poglądami. Szanuję jego wiedzę historyczną wynikającą z wykształcenia i gruntowną znajomość grzybów jadalnych występujących w naszych lasach.

Zajmuję się działalnością publiczną już 13 lat w stowarzyszeniu Nasz Wodzisław. Wyniki wyborów już po raz czwarty potwierdziły, że moje opinie dotyczące prezydenta miasta są podzielane przez większość mieszkańców Wodzisławia Śląskiego.

Pozdrawiam

Zbigniew Kalinowski