Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wacławczyk: W walce ze smogiem idziemy do przodu

Pieniądze na walkę ze smogiem to najlepiej wydane środki w budżecie miasta – uważa Dawid Wacławczyk. Radny powiatowy, lider RSS Nasze Miasto i były działacz Raciborskiego Alarmu Smogowego szefuje teraz nowej komisji doradczej przy prezydencie Polowym.

Wacławczyk: W walce ze smogiem idziemy do przodu
Walka o czyste powietrze nie obejdzie się bez kosztów. Poniosą je wszyscy – zapowiada Dawid Wacławczyk, przewodniczący nowej komisji antysmogowej

– Ledwie skończyła dyskusje o smogu jedna komisja, pracująca w ubiegłej kadencji samorządu, a mamy nową. Zostałeś jej przewodniczącym. Jaką widzisz dla niej rolę?

– Poprzednią komisję powołano do wprowadzenia zmian w Programie Ograniczania Niskiej Emisji. Ona swój cel spełniła. Obecne ciało doradcze prezydenta Polowego ma formalnie trzy cele: wypracować ścieżkę działań prawnych i edukacyjnych, mających na celu wprowadzenie w Raciborzu strefy wolnej od spalania paliw stałych; wypracowanie kolejnych zmian w miejskim PONE oraz opiniowanie wpływających od mieszkańców propozycji działań związanych z ochroną powietrza. Liczę, że to ciało doradcze będzie odgrywać znaczącą rolę. Nie chcę aby pracowało w nieskończoność. Chcę działań konkretnych i szybkich. Obrady zaczną się już w trakcie ferii.

– W skład komisji weszło kilkanaście osób. Jak można je scharakteryzować?

– Bardzo cieszy mnie ten szeroki skład komisji i fakt, że mamy w niej przedstawicieli różnych środowisk społecznych i wszystkich opcji politycznych. Trzon stanowią radni, którzy pracowali w komisji działającej w poprzedniej kadencji. Cieszy mnie to, że na pracę z nami zgodził się pan Jan Wiecha, były radny miejski, mocno zaangażowany w tematy ekologiczne. Dołączył do nas także radny powiatowy, inżynier Artur Wierzbicki. Trochę żałuję, że mimo propozycji zrezygnował z niej Michał Kuliga, który działał w komisji powołanej przez prezydenta Lenka, a ostatnio bardzo dużo mówi o kwestiach powietrza podczas sesji. Rozmawiała z nim wcześniej Zuzanna Tomaszewska i wyraził wstępne zainteresowanie dalszą pracą. Chcę wierzyć, że nie jest to z jego strony zagranie polityczne, ani też efekt otrzymania „zakazu” od klubowych kolegów. W przesłanej do prezydenta rezygnacji nie wskazał żadnego innego radnego z klubu „Razem dla Raciborza”. Dodajmy tylko, że komisja prezydencka to organ społeczny, funkcjonujący bez dodatkowych diet. Radni mogą, ale wcale nie muszą w nim pracować, nie można tego od nikogo wymagać. Cieszy mnie za to przystąpienie do pracy w komisji pani Ewy Klimaszewskiej, która szefuje stowarzyszeniu Zielony Racibórz i jest autorką apelu, który do poprzednich władz miasta, skierowali rodzice dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym, domagający się instalacji w tych placówkach oczyszczaczy powietrza. Ten temat musi powrócić, bo postulat jest ważny i poważny.

– Poprzednią komisję reprezentował w radzie Marcin Fica, były związkowiec górniczy. Dlaczego nie chcecie w gronie do dyskusji kogoś o takich poglądach?

– Komisję powołał pan prezydent, ja zostałem jedynie poproszony o przedstawienie swoich rekomendacji. Wskazałem ludzi zaangażowanych w temat, którzy wiedzą, dokąd zmierzamy w walce o czyste powietrze. To już nie czas na spory między lobby węglowym, a ekologami. Dyskusje o dobrodziejstwie flotów i mułów już były. Nie chcę byśmy przez kolejne pół roku spierali się na argumenty, które już padały. W ten sposób będziemy kręcić się w kółko, a tego nikt nie chce. Poprzednia komisja, jak i rada miasta zdecydowały o kierunku działań. Jako przewodniczący zamierzam jednak dopuszczać do głosu gości, którzy oczywiście wcześniej się zapowiedzą oraz zjawią na naszych posiedzeniach. Nie zamierzam nikomu zamykać ust. Pamiętajmy też, że ta komisja jest ciałem doradczym. Decyzje o konkretnych działaniach podejmuje rada miasta oraz prezydent.

Ludzie

Artur Wierzbicki

Radny Powiatu Raciborskiego.

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Dawid Wacławczyk

Wiceprezydent Raciborza

Ewa Klimaszewska

Architekt miejski w UM Racibórz

Jan Wiecha

Były radny Gminy Racibórz, pracownik Rafako SA.

Michał Kuliga

Radny Gminy Racibórz

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Podziwiacz (68.251. * .17) 19.02.2019 18:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dawid, ze ty masz zdrowie jeszcze tak walczyc calym swoim zyciem - z ludzmi broniacymi tego smogu wrecz. Masz absolutna racje i niech cie Bog blogoslawi za to - ale masz taka sciane glupoty i ignorancji do zwlaczenia - ze moze ci to zabrac zdrowie lub zycie szybciej niz ten caly smog. Jestem pelen podziwu dla twojej ofiary.

~plonina (217.99. * .47) 18.02.2019 08:58
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

może jeszcze drona kupić? od tego z pewnością poprawi się samopoczucie co poniektórych , ale czy powietrze się poprawi?
a policzył kto ile utrzymanie tej stacji będzie kosztować?
ale z pewnością będzie tam można wycieczki przyprowadzać i chwalić się jak mocno EKO jest miasto.
no i te odwiedziny z miast partnerskich..będzie sie czym pochwalić. Asfalt na Płoni wciąż i wciąż.

~grózka (83.10. * .130) 17.02.2019 19:12
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Pierwsze słowo ,dla cienkiego,z siebie mocno kontentego :
" rżną drzewa mospanie wraz z nowym nastaniem ".
drugie słówko słone - okrojony budżet PONE ,
dach nad lodem za tak wiele baniek za słowo trzecie niech stanie
czwarte słówko dla festynów -czas udanych imprez minął
piąte słówo dla Ani -niech obliczem już nie rani.
szóste słowo dla spółek - idzie czas wypierdółek
siódme słókwo dla Michała - gdzież się inteligencja podziała ?
ósme - Tede & przyjaciele - na horyzoncie ogromne cele
dziewiate też tu nie zawadzi - kogoś trzeba w końcu wsadzić.
dziesiąte dla agentury - chyba , że to wszystko bzdury
jedenaste dla resortu ,od dróg i kasy transportu
Zaś dwunaste to cichosza -inwestycja Plac Długosza.
Trzynaste nareszcie -wielka wiocha w smutnym mieście.


~niejestemrobotem (46.5. * .11) 16.02.2019 20:43
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

A propos Wacławczyka: wie ktoś może co się porobiło w NAM-ie, któremu Wacławczyk nadal prezesuje. Pytam, bo objawy są bardzo dziwne:

http://nam-raciborz.pl/

beg 16.02.2019 20:09
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

@mazizam Nie wiesz co piszesz.To są bajki z tym paleniem górnym.Nie będę ci tłumaczył reszty bo uważam jesteś na etapie ,że długa droga przed tobą abyś zrozumiał dlaczego w Krakowie,Wiedniu i wielu innych miastach świata i Polski nie wolno spalać paliw stałych na terenie miast.Zgadzam się z radnym Wacławczykiem .A to że środki obniżono nie znaczy , że tak będzie za miesiąc czy trzy i gdy okaże się że jest popyt na dotacje na wymianę kotłów z PONE jest duży to pieniądze się znajdą na mur beton i nikt nie odejdzie z kwitkiem..

~do_maziizam (93.179. * .35) 16.02.2019 20:09
oceniono 7 razy
1
Zgłoś

Hajcuj se z góry z dołu i z boku bo twoje dni palenia węglem są policzone.
Nie wpadłeś na to ,że gdyby to było takie dobre to by na zachodzie tak palili a tam nikt węgla już dawno nie używa bo to obciach,smród i smog.

~a2454 (83.22. * .144) 16.02.2019 19:42
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Pieniądze na walkę ze smogiem to najlepiej wydane środki w budżecie miasta – uważa Dawid Wacławczyk, dlatego Polowy i i koalicja rządząca obcięła 2,3 miliona złotych z PONE. No brawo!! Taka logika to tylko u Wacławczyka, no geniusz panie.

maziizam 16.02.2019 19:09
oceniono 6 razy
-2
Zgłoś

To nie paliwo jest problemem a nieumiejętność palenia. Gdyby ludzie palili w piecach przeciw prądowo w picach górnego spalania od góry, a w dolniakach od dołu to dym z komina itd zmniejszyłby się o 90% bez zł wydanego na ekologię, a dodatkowo zaoszczędzili by ludzie na paliwie bo spala się tym sposobem o 1/4 mniej opału.
http://czysteogrzewanie.pl/