Poniedziałek, 14 października 2019

imieniny: Alana, Kaliksta, Fortunaty

RSS

Wilhelm Wolnik: praca w samorządzie, to służba

15.02.2019 19:00 | 0 komentarzy | mad

Krzyżanowicki samorząd znów może liczyć na słowo doradcze ze strony wójta seniora. Wilhelm Wolnik przybył na styczniową sesję, mimo szokującego oświadczenia wygłoszonego pod koniec ubiegłej kadencji.

Wilhelm Wolnik: praca w samorządzie, to służba
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szkalowano mnie

Wilhelm Wolnik, co jakiś czas pojawia się na obradach rady gminy. Podczas październikowego posiedzenia wygłosił jednak oświadczenie, w którym zauważył, że sesja, na której aktualnie się znajduje, jest ostatnią, na którą przyszedł. Poszło o kampanię wyborczą. – Ostatnie tygodnie były dla mnie bardzo smutne – dzielił się z radnymi. – Otrzymywałem anonimowe telefony w związku z wyborami – relacjonował. Zauważył, że oba komitety wystawiające kandydatów na wójta gminy (KWW Mieszkańców Gminy Krzyżanowice wystawił Adama Smyczka, KWW Grzegorza Utrackiego – Grzegorza Utrackiego) zwróciły się do niego o poparcie, ale nikogo nie wybrał. – Powiedziałem, spotkajcie się z mieszkańcami, oni będą wybierać, nie Wolnik – mówił na październikowym posiedzeniu. – Szkalowano mnie, dlaczego nie wybieram jednych albo drugich. Ze względu na wiek i na to, co ostatnio zastałem, niestety wycofuję się z polityki. Proszę się nie gniewać, ale nie będę już uczestniczył w sesjach – dodał. Zauważał przy tym, że ma nadzieję, że jego prośba zostanie wysłuchana.

Samorząd to służba

Wójt senior jednak powrócił. Mówił, że to ze względu na to, że „widzę młode twarze w nowej radzie, to chciałbym przede wszystkim pogratulować wyboru”. – Społeczeństwo zdecydowało, aby was wybrać m.in. jako przedstawicieli rady gminy w Krzyżanowicach, jako organu stanowiącego – mówił do radnych. Życzył, aby organ stanowiący z organem wykonawczym współpracowały. – Społeczeństwo wybrało was, abyście służyli – podkreślał.

Mówił również, że w chwili, kiedy sam najpierw został naczelnikiem gminy, a później wójtem wiedział, że jego praca ma polegać na „służeniu drugiemu człowiekowi”. – Nie każdemu jest dane umieć służyć – zauważał, dopowiadając, że cecha służebności pochodzi m.in. od Boga.

W swojej wypowiedzi nawiązywał również do polskiej sceny politycznej i programów telewizyjnych, gdzie sprzeczki pomiędzy politykami różnych ugrupowań to norma – Nie bierzcie przykładu z góry – apelował do krzyżanowickich radnych.

Strzał w dziesiątkę

Gratulował przewodniczącemu rady, radnym oraz wójtowi wygranych w jesiennych wyborach samorządowych. – Panie wójcie, to trzecia kadencja. Czeka pana wiele lat służenia i między innymi służenia mieszkańcom – zwracał się Wilhelm Wolnik do Grzegorza Utrackiego. Pochwalił także decyzję powołania Wolfganga Kroczka na stanowisko wicewójta, który zajął miejsce, po wybranym na funkcję starosty Grzegorzu Swobodzie. – Pana Kroczka, było mi dane jeszcze zatrudniać. Myślę, że ten wybór był trafny; w samą dziesiątkę. Pan wójt będzie miał pociechę z niego, dlatego, że pełniąc funkcję kierownika (Referatu Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Gruntami – red.) zdał egzamin. Sam o tym się przekonałem – mówił wójt senior.

Gratuluję

Wilhelm Wolnik nawiązał także do oświaty, bo to temu tematowi poświęcona była styczniowa sesja, mówił o „prawej ręce wójta” w tej kwestii, czyli Gminnym Zespole Oświaty, Kultury i Sportu, na którego czele stoi Daria Wieczorek. Wójt senior określił dyrektor GZOKSiT–u jako „profesjonalną osobę”. Dziękował także kierownikowi Ośrodka Pomocy Społecznej Adamowi Ochmańskiemu. Ciepłe słowa skierował również w stronę dyrektorów poszczególnych placówek oświatowych.

(mad)

Ludzie:

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.