środa, 2 grudnia 2020

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Epidemia koronawirusa:

Zebrania wiejskie w Rudniku. W Ponięcicach wybrali już sołtysa

15.02.2019 10:50 | 0 komentarzy | mad

Ponięcice to pierwsze sołectwo w gminie Rudnik, w którym zorganizowano zebranie wiejskie. Odbyło się w czwartek 14 lutego.

Zebrania wiejskie w Rudniku. W Ponięcicach wybrali już sołtysa
Renata Stępińska jest rodowitą mieszkanką Ponięcic, sołtysem jest od 2011 roku.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Po podsumowaniu działalności przez sołtys Renatę Stępińską, odbyły się wybory na nowego szefa. Zgłoszono tylko kandydaturę dotychczasowej sołtys.- Zgadzam się, ale nie obiecuję, że będę pełniła tę funkcję przez pięć lat – mówiła, apelowała przy tym do większej pomocy ze strony mieszkańców. W skład rady sołeckiej natomiast weszli: Mirela Stępińska, Artur Osak, Andrzej Mika, Michał Stępiński i Mariusz Kuczera.

Sankami do przedszkola

Podczas czwartkowego spotkania omówiono również bieżące sprawy. Zwracano uwagę m.in. na problem związany z odśnieżaniem dróg. Jedna z mieszkanek relacjonowała przypadek, kiedy, aby odebrać dziecko z przedszkola, musiała iść do placówki zabierając ze sobą sanki, bo nie było możliwości wyjazdu samochodem z posesji. Mieszkańcy wskazywali na problem, że pługi pojawiają się na drogach wsi, dopiero kiedy ustają opady śniegu. – A co w chwili, kiedy śnieg pada przez 12 godzin – pytali. Obecny na spotkaniu wójt Piotr Rybka mówił, że jest zaniepokojony tą sprawą, mówił, że wcześniej nie mógł reagować, z uwagi na to, że wójtem jest od kilku miesięcy. - Musimy to usprawnić – komentował. Artur Osak, radny z Ponięcic informował natomiast, że sprawa będzie dyskutowana na komisjach działających przy radzie. – Chcemy doprowadzić to do jakiegoś porządku – zapowiadał.

Przekraczanie prędkości

Rozmawiano również o problemie ciągłego przekraczania prędkości na drogach Ponięcic. Mieszkańcy zauważali, że nie chodzi o osoby mieszkające we wiosce, ale o przejezdnych, którzy gnają przez sołectwo. Mówili, że oczekują rozwiązania tego problemu. Wskazywali, że lekarstwem mogą być progi zwalniające. Wójt Rybka zauważał, że w pierwszym etapie postawione zostaną stosowne znaki drogowe. Te mają być montowane w chwili lepszych warunków atmosferycznych.

Świetlica dla sołectwa

Była też mowa o inwestycjach, w szczególności o budowie świetlicy wiejskiej, której od kilku lat oczekują mieszkańcy. Ta ma powstać na terenie po byłym sklepie. Wójt Rybka informował, że zapoznał się ze sprawą, mówił, że inwestycja będzie kosztowała około 400 tys. złotych. W budżecie gminy zaplanowano na ten cel 30 tysięcy złotych oraz pozyskano 90 tys. zł dofinansowania z Lokalnej Grupy Działania. Pojawiła się również szansa na pozyskanie kolejnych pieniędzy. Mowa aż o 250 tys. złotych. Wójt zapowiedział złożenie odpowiedniego wniosku. – Będziemy próbować – podkreślał. Wójt Rybka dopowiadał również, że niezwłocznie należy opracować dokumentację obiektu, bo to pierwszy poważny krok do wybudowania świetlicy w sołectwie.

(mad)

Ludzie:

Artur Osak

Artur Osak

Radny gminy Rudnik.

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.