Poniedziałek, 25 stycznia 2021

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

10-lecie krzyżanowickiego koła emerytów [ZDJĘCIA]

14.02.2019 17:20 | 0 komentarzy | d

Obchody rozpoczęły się mszą św. w intencji seniorów, podczas której ksiądz proboszcz Jerzy Witeczek wygłosił piękną i wzruszającą homilię. Dalszą część zorganizowano w restauracji Staruszek. Były życzenia, podziękowania, kwiaty i upominki oraz toast za pomyślność w dalszej działalności. Uroczystość odbywała się w środę 13 lutego.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wśród zaproszonych gości byli wójt gminy Grzegorz Utracki, dyrektor GZOKSiT Daria Wieczorek, przedstawicielki Rejonowego Zarządu Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Raciborzu z przewodniczącą Krystyną Loch i skarbnik Hanną Rozmus oraz przedstawiciele organizacji społecznych działających w Krzyżanowicach.

Dla seniorów wystąpiły dzieci z miejscowego przedszkola, z programem artystycznym specjalnie przygotowanym na tę okazję. Wierszyki, piosenki i tańce w wykonaniu najmłodszych artystów ogromnie spodobały się seniorom, za co przedszkolaki otrzymały ogromne i zasłużone brawa.

Przez pozostałą cześć wieczoru gości na spotkaniu bawił zespół Tyrol Band, którego repertuar nawiązuje do muzyki tyrolskiej, ale również polskiej muzyki biesiadnej i znanych wszystkim przebojów „wpadających w ucho”.


Koło Emerytów Rencistów i Inwalidów z Krzyżanowic powstało 13 lutego 2009 roku i wówczas zapisały się do niego 32 osoby. Obecnie liczy 121 członków z różnych miejscowości gminy Krzyżanowice, a kilka osób jest z powiatu wodzisławskiego. Od samego początku w kole szefuje Maria Stanik, będąca przysłowiowym, ale prawdziwym wulkanem energii.

Aktywność seniorów można zauważyć na wielu płaszczyznach. Każdego roku spotykają się w licznej, około 100-osobowej grupie z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Matki i Ojca oraz Dnia Seniora. Organizowane były kilkudniowe wycieczki do Zakopanego, Warszawy, Sandomierza, Karpacza, w Bieszczady i na Mazury, a także jednodniowe: do browaru w Tychach, Wrocławia, do teatru w Cieszynie, do operetki w Gliwicach, na kulig do Wisły.

W okresie świątecznym seniorzy przygotowują paczki dla chorych i samotnych członków koła. Odwiedzają również jubilatów i wręczają upominki. Emeryci uczestniczą też w życiu wsi, pomagając w organizacji różnych festynów. W 2013 seniorzy z Krzyżanowic brali udział w kongresie Obywatel Senior w Katowicach i Chałupkach. W 2016 r. krzyżanowicka drużyna sportowa seniorów wzięła udział w I Spartakiadzie Seniorów w Raciborzu, zdobywając puchar i srebrny medal. Finansowo działalność koła wspierana jest z budżetu gminy Krzyżanowice.

Obecny zarząd koła: Maria Stanik – przewodnicząca, Urszula Szuła – skarbnik, Renata Krupa – sekretarz oraz Maria Krupa i Maria Bańczyk – członkinie.

źródło: UG w Krzyżanowicach, opr. (d).

Ludzie:

Daria Wieczorek

Daria Wieczorek

Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Krzyżanowicach (z siedzibą w Tworkowie)

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.