Czwartek, 20 lutego 2020

imieniny: Leona, Ludomiła, Lubomira

RSS

Z OSTATNIEJ CHWILI:

Spora podwyżka za śmieci

14.02.2019 13:00 | 1 komentarz | mad

Decyzja zapadła. Mieszkańcy gminy Kornowac od marca więcej zapłacą za wywóz śmieci.

Spora podwyżka za śmieci
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ta sama firma, kwota wyższa

Tylko jedna firma – Naprzód, czyli ta dotychczasowa odpowiedziała na przetarg ogłoszony przez kornowacki urząd. Za usługę zażądała 1 110 852,01 zł brutto. To spory skok, bo przy poprzednim przetargu wyceniła swoje świadczenie na 708 449,98 zł brutto. Usługa poszybowała więc o ponad 402 tys. złotych w górę.

Gmina mogła zdecydować się na unieważnienie przetargu i rozpisanie kolejnego, jednak obawiano się, że stawka może okazać się jeszcze wyższa. – Gminy, które zdecydowały się na taki krok po przetargach otrzymywały jeszcze wyższe kwoty – zauważa wójt Grzegorz Niestrój (na zdj.) – Proceder, który występuje w większości gmin, czyli, że startuje jedno przedsiębiorstwo, jest dużym problemem – komentuje głowa Kornowaca.

Decyzja zapadła

Nowe stawki uchwalono na lutowych obradach. Od marca za odpady komunalne zbierane i odbierane w sposób selektywny mieszkaniec zapłaci 25 złotych (było 20, zł), to w przypadku, gdy nieruchomość zamieszkuje sam, w przypadku od dwóch do sześciu osób 19,50 zł, natomiast od siedmiu i więcej osób 18,50 złotych (było 11 zł).

Tym samym z uchwały wypadł zapis, który funkcjonował dawniej. Mianowicie w ubiegłym roku rozdzielone były stawki w przypadku nieruchomości od dwóch do trzech i od czterech do sześciu mieszkańców. Teraz to złączono i podano jedną kwotę - od dwóch do sześciu osób. W ubiegłym roku stawki w tych dwóch przypadkach wynosiły kolejno 15 zł i 12 zł.

Jeżeli natomiast odpady komunalne nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny, to cena miesięczna na jednego mieszkańca wyniesie 50 złotych (było 40), w przypadku od dwóch do sześciu osób 39 zł, a od siedmiu i więcej osób 37 zł (było 22 zł).

Nastąpiła więc podobna sytuacja jak w przypadku odpadów segregowanych, dotychczas stawka w przypadku od dwóch do trzech mieszkańców wynosiła 30 zł, natomiast od czterech do sześciu 24 złote.

Lekarstwo na problem

– Mieszkańcy rozumieją podwyżki, jednak są zbulwersowani, że te stawki tak szybko rosną – komentuje G. Niestrój. Zdaniem głowy gminy Kornowac najlepsza byłaby sytuacja, kiedy to państwo ustalałoby kwoty za wywóz śmieci, czyli takie same dla wszystkich osób. – Wtedy ten system były sprawiedliwy – uważa wójt. Zauważa również, że wspólnie z innymi szefami gmin w powiecie raciborskim, a nawet subregionie należy zastanowić się, co zrobić, aby problem podwyżek zażegnać. – Będziemy szukać rozwiązań takich, aby było taniej – zapowiada Grzegorz Niestrój.

(mad)

Ludzie:

Grzegorz Niestrój

Grzegorz Niestrój

Wójt gminy Kornowac.