Wtorek, 18 lutego 2020

imieniny: Konstancji, Maksyma, Wiaczesława

RSS

Czy do sauny w Nieboczowach będzie można wejść na golasa?

14.02.2019 13:00 | 3 komentarze | mak

Do sauny jak do wanny - mawiają niektórzy. A mają na myśli to, że z sauny powinno się korzystać nago. A jak będzie w Nieboczowach, gdzie powstaje strefa SPA złożona z trzech saun, groty solnej i pokoju wypoczynku?

Czy do sauny w Nieboczowach będzie można wejść na golasa?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wczoraj pisaliśmy, że w budynku sportu w Nieboczowach powstaje strefa złożona z trzech saun, groty solnej i pokoju wypoczynku.

Sauna to miejsce służące zdrowiu, relaksowi i wyciszeniu. Pozwalamy ciału pozbyć się wszelkich toksyn. Według jednych okrywanie się w saunie jest niedopuszczalne, inni z kolei wstydzą się nagości i wolą korzystać z ręcznika czy stroju.

Specjalne prześcieradła

A jak będzie w Nieboczowach? - Zakupiliśmy już specjalne prześcieradła, z których będą mogli korzystać bywalcy saun - zapowiada wójt gminy Lubomia Czesław Burek. A to oznacza, że stroje nie będą mile widziane. Ale z drugiej strony nikt nie będzie zmuszany do paradowania na golasa. - W wielu saunach obowiązuje strefa nagości. Natomiast my nie chcemy ingerować w decyzje użytkowników. Każdy otrzyma prześcieradło, a co z nim zrobi - to już będzie jego wybór - mówi wójt. Czyli można się nim okryć lub nie.

Włodarz podkreśla, że wprowadzenie takich zasad nie jest żadnym nowym wymysłem, bo w profesjonalnych saunariach obowiązują jasno określone rytuały. - To nie kwestia światopoglądu, ale zdrowia, higieny i dbałości o obiekt - zaznacza.

Delikatne drewno

Dla odwiedzających kompleks przygotowano dwie szatnie - osobno damską i osobno męską. Do dyspozycji gości będą prześcieradła dostosowane do temperatur panujących w saunie. Warto też zaopatrzyć się w mały ręcznik, który kładziemy sobie pod stopy.

Ciało nie powinno być osłonięte kostiumem kąpielowym (zwłaszcza mokrym). Ze względów zdrowotnych i higienicznych. Trzeba też pamiętać, że ławy w saunach (np. suchych) są wykonane z surowego, niczym nie zabezpieczonego drewna, które stwarza swoisty mikroklimat i niejako "oddycha". Dzięki temu, że drewno nie jest zabezpieczone, użytkownicy nie muszą wdychać toksyn, które uwalniałyby się w wysokiej temperaturze. - O takie drewno należy odpowiednio dbać  - podkreśla wójt. Dlatego przed wejściem do sauny bierzemy prysznic. Po nim koniecznie musimy wytrzeć się do sucha.

Wójt dodaje, że prawdopodobnie zostaną wyznaczone dwa dni w tygodniu dedykowane poszczególnym płciom - jednego dnia z saun będą mogły korzystać tylko kobiety, innego dnia tylko mężczyźni. To dla tych, którzy nie czuliby się komfortowo w towarzystwie płci przeciwnej. W pozostałe dni - sauna koedukacyjna.

Jak piszą eksperci: "Nie wolno do sauny suchej wchodzić w stroju kąpielowym! Nie wolno wnosić mokrego ręcznika, np. po wizycie w saunie mokrej. Zaburza to przepływ powietrza oraz w przypadku stroju wydzielają się szkodliwe substancje".