Sobota, 24 października 2020

imieniny: Marcina, Rafała, Arety

RSS

Patrol

OSP z całego Śląska na zebraniu w Rudyszwałdzie

12.02.2019 17:08 | 0 komentarzy | ma.w
Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 17:17

Druhowie i druhny spotkali się w poniedziałek 11 lutego w najnowocześniejszej remizie powiatu, w Rudyszwałdzie (Gmina Krzyżanowice), na posiedzeniu Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Katowicach. Było to pierwsze takie posiedzenie na ziemi raciborskiej.

OSP z całego Śląska na zebraniu w Rudyszwałdzie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

W remizie w Rudyszwałdzie zgromadziło się ponad 50 osób, w większości w randze szefów struktur powiatowych OSP (w powiecie raciborskim tę funkcję pełni Stefan Kaptur).

Gospodarzem wydarzenia był formalnie Zbigniew Meres prezes ZOW ZOSP RP woj. śląskiego. W Rudyszwałdzie ugościł strażaków samorząd krzyżanowicki i miejscowi strażacy. Wójt Grzegorz Utracki przedstawił w formie prezentacji walory gminy, podkreślając, że "to pierwsza gmina w Polsce" po przekroczeniu granic kraju. Włodarz od pewnego czasu, wspólnie z komendantem gminnym OSP Krystianem Jobczykiem zabiegali o organizację posiedzenia ZOW ZOSP RP na terenie gminy.

3 pytania do wójta Gminy Krzyżanowice (plik audio, do odsłuchania).

Wójt Grzegorz Utracki o spotkaniu w Rudyszwałdzie.mp3

Ochotnicy ze Śląska zapoznali się też z siłą strażackiej braci służącej na Raciborszczyźnie. OSP mają tu w 53 jednostkach 1901 członków, z czego 1400 jest czynnmi strażakami. Mówił o tym komendany powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu mł. bryg. mgr inż. Jarosław Ceglarek wystąpił z prezentacją multimedialną, mówiąc o potencjale i zakresie działania służb pożarniczych. 68 procent ich aktywności wypełniają wyjazdy do miejscowych zagrożeń (m.in. wypadki drogowe, skutki anomalii pogodowych). Komendant Ceglarek powiedział, że chce za swojej kadencji przebudować siedzibę straży w Raciborzu.

Z. Meres mówił m.in. o finansowaniu OSP ze źródeł zewnętrznych. Informował o planach dofinansowania z urzędu marszałkowskiego. Chodzi o kwotę na Śląsk rzędu 3 mln zł. Spotkanie w Rudyszwałdzie wypełniły sprawy organizacyjne, wystąpiła m.in. druhna dyrektor biura wykonawczego Sylwia Radwańska.

Zbigniew Meres jest strażackim generałem brygady w stanie spoczynku. W przeszłości był komendantem głównym PSP, aktualnie prezesuje wojewódzkim strukturom OSP i działa jako wiceprezes głównego związku OSP.

- To historyczne, pierwsze w powiecie raciborskim posiedzenie tego gremium. Są tu strażacy z terenów Śląska, od Żywca po Kłobuck i zaproszeni strażcy z rejonu Ostrawy - podkreślał Stefan Kaptur.

Ludzie:

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.