środa, 11 grudnia 2019

imieniny: Damazego, Waldemara, Artura

RSS

Paulina Herzog z Krzanowic Młodzieżową Ślązaczką Roku

10.02.2019 12:00 | 0 komentarzy | mad

Krzanowice uhonorowały Paulinę Herzog – mieszkankę, która została Młodzieżową Ślązaczką Roku 2018. Tytuł otrzymała w ramach konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku”.

Paulina Herzog z Krzanowic Młodzieżową Ślązaczką Roku
Paulina Herzog z tablicą pamiątkową na sesji rady miejskiej w Krzanowicach. Obok mama Aniela.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Paulina Herzog list gratulacyjny oraz okolicznościową tablicę otrzymała podczas styczniowej sesji rady miejskiej. Tytułu gratulował burmistrz Andrzej Strzedulla, przewodniczący rady Jan Długosz, obecny na posiedzeniu starosta Grzegorz Swoboda oraz radni. – Mam nadzieję, że nie jest to ostatnie wyróżnienie – komentował szef Krzanowic.

Monolog, który zachwycił

Do sięgnięcia po tytuł Paulinie potrzebny był autorski monolog w gwarze. Dziewczyna w swojej wypowiedzi pokłoniła się najbliższym, przywołała wspomnienia i ogromne serce do rodzinnych korzeni. Opowiedziała o swoich pasjach, przywiązaniu do tradycji i wielkiej miłości do piłki nożnej.

To właśnie jej wystąpienie zachwyciło jury konkursu najbardziej. Tytuł Młodzieżowej Ślązaczki Roku 2018 trafił do Pauliny 18 listopada podczas uroczystej gali w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Wręczał go przewodniczący jury, językoznawca prof. Jan Miodek. Podczas spotkania wręczono również tytuł Ślązaczki Roku 2018, otrzymała go Edyta Kowalska z Tarnowskich Gór. Drugie miejsce w konkursie zajął Norbert Rusin ze Smolnicy pod Gliwicami. Trzecie miejsce przypadło Elżbiecie Kobiór z Bierunia.

Dziewczyna wielu sukcesów

Paulina Herzog na swoim koncie ma wiele sukcesów, przypomnijmy niektóre: I miejsce w X Międzynarodowym Konkursie Gwary Laskiej w Zespole Szkół w Krzanowicach, I miejsce w XVII Gminnym Przeglądzie Artystycznym w Krzanowicach czy I miejsce w Konkursie Gwary Śląskiej „Tukej piyknie godomy”. Ostatni konkurs sprawił, że dziewczyna została zauważona przez Teresę Szymońską, Ślązaczkę Roku 2016, która zaprosiła ją do wzięcia udziału w XXVII edycji konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku”. Zwycięstwo przyszło jednak w kolejnej edycji.

Krzanowiczanka udziela się również na innych płaszczyznach: gra w piłkę nożną w KS SWD Wodzisław Śląski oraz działa w miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Obecnie uczęszcza do I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Raciborzu.

(mad)

Ludzie:

Andrzej Strzedulla

Andrzej Strzedulla

Burmistrz Krzanowic.

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Jan Długosz

Jan Długosz

Radny gminy Krzanowice